Podhůřím Jizerských hor nad Prosečí na rozhlednu Proseč.

Dnes se vypravíme do jižních částí Jizerských hor, kterým se dá říkat podhůří. I zde se najde spousta zajímavých míst a stopy dávné historie.

Našim startem bude opět vlaková zastávka, tentokrát v Proseči nad Nisou (Odkaz). Nedaleko staví i tramvajová trať z Liberce do Jablonce. U mostu přes Lužickou Nisu je rozcestník červené turistické značky. Podél sokolovny se dáme po značce k severu, dojdeme až k hřbitovu a k okraji lesa. Jakmile po levé ruce začne les, odbočíme na lesní neznačenou cestu vlevo. Asi po 80 metrech po levé ruce uvidíme Ptačí kámen. Nejde o žádnou významnou skálu, ostatně je jich tu několik, ale je na ní nápis z roku 1934. Tehdy zde byl tzv. ptačí park. Najdeme zde i ptačí napajedlo.

Pokračujeme po této cestě dál, ta se stáčí k severu a svahem plným skalek a kamenů přijde k malému potůčku. Za ním můžeme odbočit vlevo k myslivecké chatě. Vrátíme se zpět na lesní cestu a můžeme se občerstvit z Prosečské studánky. Pak vystoupáme na červenou a s ní na Prosečský hřeben, kde nás chvíli povede ještě společně s modrou. Jdeme Prosečským hřebene až ke kamenné rozhledně Proseč. Ta je o víkendech odpoledne od května do září otevřená, takže pěkný rozhled. Vedle můžeme vidět zbytky vyhořelé a pak zbořené restaurace.

Pokračujeme dál po hřbetu jen po modré značce. Jdeme něco víc než jeden kilometr a v klesání přijdeme na lesní křižovatku a my tu odbočíme kolmo doleva na rovnou cestu, která vede nalevo od skalnatého údolíčka. Cesta se trochu zvlní a dojdeme jí na okraj lesa. Před námi je plochý hřbítek se samostatným lesíkem, cesta však stále klesá po levé straně hřbítku.

Ten lesík před námi je další náš cíl. Ukrývá jednu velmi zajímavou historickou památku, a to zbytky vojenského opevnění datovaného k roku 1778. Tehdy se v očekávání válek s Prusy stavěly nejen Terezín či Josefov a opevňovala města jako Hradec Králové, ale stavěla se i polní opevnění v severních i východních Čechách. Zde stála reduta, tedy čtvercové opevnění. Další obdobná opevnění pak bychom mohli hledat na Prosečském hřbetu a v západní části Lukášova.

Když jsme si prohlédly terénní nerovnosti, vrátíme se na cestu a ještě kousek k lesu, kde vpravo pod námi uvidíme křoviny a mezi nimi úzkou pěšinku. Tou sejdeme, zatočíme vpravo a dojdeme do místní části Peklo se čtyřmi rybníčky. Pod druhým rybníkem, na křižovatce ulic V Pekle a Pekelská, se dáme doleva. Projdeme lesíkem a kolem novostaveb na křižovatku cest V Nebi a Horní, kterou jdeme dál rovně kolem kapličky. Po Horní ulici dojdeme až na nám známou červenou značku nad Prosečí. Zahneme doprava a za chvilku jsme v cíli u zastávky.

Trasa měří pouhých 10 km, převýšení je 200 metrů. Trasa je vhodná i pro cyklisty, kteří jsou zvyklí jezdit v terénu.

Petr Randus

Rozhledna Proseč.
Proseč - rozhledna.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků