Jeseníky - Jeskyně. Jeskyně v Jeseníkách.

 

V Jeseníkách se nachází několik jeskynních komplexů. Za návštěvu jistě stojí všechny, které jsou přístupné pro veřejnost.  Největší a nejnavštěvovanější jsou ale dva, které jsou i v evidenci Správy jeskyní České republiky. Díky činnosti této příspěvkové organizace se daří tyto a mnohé další jeskyně udržovat přístupné, rozšiřovat je, provádět v nich výzkumy a podobně.

Jeskyně Na Pomezí

 Tento jeskynní komplex najdeme v Rychlebských horách, 2 kilometry severně od Lipová – Lázně. Přístup k jeskyni je snadný. Lze k ní dojet autem nebo hromadnou dopravou. Vlak i autobus staví jen 200 metrů u vstupu.

Jeskyně Na Pomezí byla objevena už v roce 1936 při těžbě mramoru. Teprve později proběhl důkladný výzkum a v roce 1955 zde uvítali prvního návštěvníka. Délka chodeb tohoto komplexu je 1700 metrů, přístupných je 390 metrů. Prohlídka trvá cca 45 minut a je dobré se na ni pořádně obléknout. Uvnitř jeskyně je totiž průměrně pouze 7,7 při 99% vlhkosti.

Jeskyně Na Pomezí vznikly rozpouštěním mramoru. Jejich chodby jsou úzké a vysoké. Rozšiřují se pouze v místech křížení. Tím vznikají úchvatné dómy jako například Bílý dóm, Královský dóm, Klenotnice a další.

Jeskyně na Špičáku

Jeden kilometr se severně od Písečné se nachází zalesněný kopec Špičák. V jeho útrobách se nachází jeskyně, která patří k jedněm z nejstarších v Evropě. První písemní zmínky o ní najdeme už z roku 1430. Veřejnosti byla zpřístupněna v roce 1884. Nicméně v dnešní podobě ji známe od roku 1955. Jeskyně má 400 metrů chodeb. Prohlídková trasa je dlouhá pouze 200 metrů, za to je ale celá bezbariérová.

Celý komplex jeskyně na Špičáku je tvořen rozpuštěným mramorem a vodou z ledovce. Ta dala chodbám typický srdcovitý profil a jeskyni její konečnou podobu. Podzemní i nadzemní části Špičáku jsou národní přírodní památkou. Ostatně stejně jako i jeskyně Na Pomezí. Je tedy třeba se podle toho zde i chovat. Slušně a ohleduplně – tak jak si to krása zdejší přírody zaslouží.

Pokud se jeskyně Jeseníků rozhodnete navštívit, jistě neprohloupíte. Podrobnější informace o cenách a otvírací době lze najít na (odkaz), nebo přímo na webu Správy jeskyní České republiky Odkaz.

Jeskyně v Jeseníkách.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků