Místo, kde již u nás nemůžeme být severněji

Na světě jsou různá "nej", dalo by se říci rekordy. A lidé jsou od toho, aby jich dosahovali, ale také překonávali. Dnes se vydáme na jedno z takových míst, a to na nejsevernější místo v České republice. Nejsevernější místo je od roku 2013 velmi dobře přístupné, protože 28. října zde byl odhalen pamětní kámen a zřízena turistická trasa.

Nejsevernější místo v ČR leží na katastru osady s příhodným názvem Severní, která patří pod Lobendavu .(http://www.obeclobendava.cz/ndex.asp).

Doprava do Severní je asi nejjednodušší autem, ale pěšky to je z vlakové zastávky Lipová asi 7 kilometrů. Autobusy sem jezdí z Velkého Šenova či Dolní Poustevny.

Severní prochází zelená značka, která se na konci osady lomí severovýchodním směrem a míří do míst bývalé celnice, tedy přímo na hranici. Zelená značka míří dál do Saska, ale narazíme tu na žlutou značku, která míří k severu a směrovník sděluje, že 1,6 km zbývá na naše nejsevernější místo. Pěšina vede zpočátku lučinami, klesne k potůčku s čirou vodou a pak již podle něho lesem dojde po náš cíl, který zvládneme po několika schodech. Po cestě si můžeme přečíst tabulky o některých ptácích našich lesů.

Zde narazíme na saské straně na dřevěný přístřešek a německo-českou vysvětlující cedulí. Proti tomu visí na stromě deska z nerezového plechu, kde nápis připomíná návštěvu místa v roce 2007 oddílem turistiky TJ Jiskra Nový Bor, kterou sem tehdy připevnil autor článku. Opodál stojí nově instalovaný plochý kámen s českou a německy psanou deskou o dni odhalení v roce 2013. Nejsevernějším se zde udává hraniční patník s číslem 40, ale asi to budou i jeho nejbližší sousedi.

Žlutá značka pak pokračuje dál, aniž by zde byl směrovník, po hraniční pěšině. Vystoupá na hřbet Bukové hory (512) a klesne k Lučnímu potoku, který ale míří hned za hranice. Kousek jižněji se ale k nám vrátí a protéká přes Lobendavu a vlévá se v Dolní Poustevně do Vilémovského potoka. Po cestě lesem si můžeme odpočinout na lavici v českém přístřešku. Pod ním si můžeme všimnout tajemné řady velkých kamenů, že by mimozemská civilizace? Některé hraniční patníky jsou velmi hezky umístěné na skalkách.

Opět vystoupáme několik metrů a v následném klesání se cesta odpoutá od hranic a jihovýchodním směrem dojde do Severní. Zde uzavřeme kolečko, které měří asi 8 km. Je možná vhodné pro terénní jízdu na kole, ovšem ne již pro kočárky. Převýšení je asi 60 metrů, pěšinka sice místy není široká, ale je vcelku dobře prostupná.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků