Když ne z kopce, když ne dokola, tak tedy na skijöring! České Švýcarsko.

České Švýcarsko je oblast plná hor, skal, strmých skalních údolí, říček a potoků, zkrátka kraj s velkými turistickými možnostmi. Zimní čas se tu však umění, skály nejsou vhodné pro lyžování, pěšinky nejsou udržované, a tak se hledají jiné možnosti sportovního a zážitkového vyžití. A znáte skijöring?

Skijöring je dosud málo známý zimní sport, kdy je lyžař připoután popruhy ke koni nebo psu, ale dnes již také k vozidlu, a je tažen po sněhu. Tento sport k nám přišel ze Skandinávie, taky původ názvu je norský.

Ale proč o tomto sportu mluvíme v Českém Švýcarsku? Je to proto, že zde máte možnost si ho vyzkoušet, i když nemáte koně. JV Ranč v Rybništi tuto možnost nabízí. Rybniště je obec ležící u křižovatky silnic od České Kamenice směrem na Varnsdorf a do Krásné Lípy. Je zde i vlakové nádraží se spojením od Rumburka, České Lípy nebo Děčína. Domy jsou rozloženy v plochém sedle mezi Plešivcem (597) a Širokým vrchem (586), který je turisticky velmi atraktivní s vyhlídkami a skalami na vrcholu. JV Ranč (Odkaz) najdeme při odbočce směrem na Krásnou Lípu za železničním přejezdem vpravo.

Na JV Ranči se chovají koně a v zimním období se s nimi provozuje tento lehce adrenalinový sport, který je určen především pro milovníky lyžování. Jízda není z kopce, ale po loukách kolem Ranče. Při skijoringu se lyžař drží lana, které je připevněno k sedlu koně, a na kterém sedí jezdec a koně ovládá. Je to tedy souhra dvou lidí a jednoho koně. Koně je tedy možno kdykoliv zastavit, pokud se něco stane, a nehrozí, že by kůň někam utekl. Tempo jízdy se přizpůsobuje samozřejmě zkušenostem lyžaře, takže se není třeba bát, že by kůň vyrazil co největší rychlostí a my bychom to nezvládli.

Pro skijöring je však předepsaná povinná výbava, tedy samozřejmě lyžařské oblečení, pevná obuv a lyže, a navíc ještě bezpečnostní helma a brýle. Ty jsou důležité vzhledem k tomu, že mohou kolem hlavy míhat kusy sešlápnutého sněhu, který létá koním od kopyt.

Pokud někoho nebaví jen jezdit s kopce nebo běhat někde po kolečkách stále dokola, určitě pro něho bude skijöring zpestřením sportovního života.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků