Když ne z kopce, když ne dokola, tak tedy na skijöring! České Švýcarsko.

České Švýcarsko je oblast plná hor, skal, strmých skalních údolí, říček a potoků, zkrátka kraj s velkými turistickými možnostmi. Zimní čas se tu však umění, skály nejsou vhodné pro lyžování, pěšinky nejsou udržované, a tak se hledají jiné možnosti sportovního a zážitkového vyžití. A znáte skijöring?

Skijöring je dosud málo známý zimní sport, kdy je lyžař připoután popruhy ke koni nebo psu, ale dnes již také k vozidlu, a je tažen po sněhu. Tento sport k nám přišel ze Skandinávie, taky původ názvu je norský.

Ale proč o tomto sportu mluvíme v Českém Švýcarsku? Je to proto, že zde máte možnost si ho vyzkoušet, i když nemáte koně. JV Ranč v Rybništi tuto možnost nabízí. Rybniště je obec ležící u křižovatky silnic od České Kamenice směrem na Varnsdorf a do Krásné Lípy. Je zde i vlakové nádraží se spojením od Rumburka, České Lípy nebo Děčína. Domy jsou rozloženy v plochém sedle mezi Plešivcem (597) a Širokým vrchem (586), který je turisticky velmi atraktivní s vyhlídkami a skalami na vrcholu. JV Ranč (Odkaz) najdeme při odbočce směrem na Krásnou Lípu za železničním přejezdem vpravo.

Na JV Ranči se chovají koně a v zimním období se s nimi provozuje tento lehce adrenalinový sport, který je určen především pro milovníky lyžování. Jízda není z kopce, ale po loukách kolem Ranče. Při skijoringu se lyžař drží lana, které je připevněno k sedlu koně, a na kterém sedí jezdec a koně ovládá. Je to tedy souhra dvou lidí a jednoho koně. Koně je tedy možno kdykoliv zastavit, pokud se něco stane, a nehrozí, že by kůň někam utekl. Tempo jízdy se přizpůsobuje samozřejmě zkušenostem lyžaře, takže se není třeba bát, že by kůň vyrazil co největší rychlostí a my bychom to nezvládli.

Pro skijöring je však předepsaná povinná výbava, tedy samozřejmě lyžařské oblečení, pevná obuv a lyže, a navíc ještě bezpečnostní helma a brýle. Ty jsou důležité vzhledem k tomu, že mohou kolem hlavy míhat kusy sešlápnutého sněhu, který létá koním od kopyt.

Pokud někoho nebaví jen jezdit s kopce nebo běhat někde po kolečkách stále dokola, určitě pro něho bude skijöring zpestřením sportovního života.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků