Frýdštejn - cesty kolem

Frýdštejn leží na okraji Českého ráje, ale přesné hranice turista nevnímá, protože jde o čistě hypotetické území. Je tu hezky, a to je hlavní. Dnes se vydáme z Frýdštejna na cesty známé i neznámé, po přírodních i historických zajímavostech.

Staneme v centru Frýdštejna u restaurace Sport. Kousek nad námi je koupaliště, pokud tu jsme v létě, ale taky lyžařský vlek, pokud tu jsme v létě. Ale my se dáme po hlavní silnici směrem na Malou Skálu, souběžně s naučnou stezkou Jany a Josefa Scheybalových. Dojdeme pod hrad, který jistě stojí za prohlídku, ale pokud jsme tam již byli, přejdeme doprava po modré a červené značce směr Voděrady. Po levé ruce máme nad sebou cíp lesa, a odbočíme za ním a po zadním okraji lesa vystoupáme na návrší zvané Prachovna (500 m.n.m.). Tady měli základnu pro prak husité, když v roce 1432 obléhali hrad Frýdštejn a v terénu ještě najdeme pozůstatky po této historii.

Vrátíme se na značku a klesáme dál až do Voděrad, kde přejdeme jen na červenou a po ní se budeme motat skalní oblasti Drábovna. Prohlédneme si zbytky stejnojmenného hrádku (Odkaz) a pokračujeme od odbočky asi 500 metrů, určitě si ale nezapomeneme dojít na Jizerskou vyhlídku s výhledem do údolí Jizery. Po uvedených metrech vyjdeme vlastně ze skal a klesneme do mělkého sedýlka, kde odbočíme neznačenou pěšinkou vpravo. Pěšinka jde mělkým údolíčkem zhruba západním směrem a v místech, kde se zlomí jižně, dojde na ostrou křižovatku. Zde se obrátíme prudce vpravo, abychom asi po 100 metrech odbočili ale vlevo. Cesta se opět zlomí v jižní směr, na lesním rozcestí pak odbočíme vpravo a dojdeme pod domky osady Borek. Nedojdeme ale až k nim, protože ještě stále v lese zahneme dolů doprava a přijdeme k chatové osadě Slapy ve Vazoveckém údolí.

Podle toku Vazoveckého potoka se dáme vlevo a dojdeme až na rozcestí se značenými cestami nám již známé NS a modré značky. Zahneme po nich vpravo a dojdeme k přírodní zajímavosti Ondříkovický pseudokrasový systém (Odkaz), který je ale krasový, s výtokem potoka v Bartošově peci a s penzionem.

Až si vše prohlédneme a občerstvíme se, pokračujeme po značkách přes Ondříkovice do Horek. Zde se můžeme rozhodnout, zda půjdeme stále po asfaltce, nebo se raději projdeme lesem. Pokud zvolíme asfaltku, jdeme po značkách, jinak v Horkách odbočíme druhou cestou vlevo, zprava obejdeme chatu na hřbítku a vstoupíme do lesa. Jdeme pozvolna šikmo dolů po kraji hlubokého údolí a až z něho budeme po necelých 500 metrech od Horek vystupovat, zahneme na rozcestí prudce vlevo.

Vrstevnicovou cestou dojdeme do Voděrad, projdeme kolem řady chat a dostaneme se na známou červenou značku. Po ní již dojdeme v poklidu do Frýdštejna.

Trasa měří 14 km a má vcelku zanedbané převýšení kolem 200 metrů, ale je to vždy po pěkných cestách. Trasa není díky skalám vhodná pro cyklisty, ale určitě se bude právě proto líbit dětem.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků