Od Magdalény k Panně Marii anebo Cestou kol Nové Říše

Zajímavý název obce přitahují myšlenky na některé dějinné události ve světě, třeba v Egyptě. Jde ale čistě o fikci a Nová Říše je městys východně od Telče na silnici směrem na Želetavu, resp. od Dačic na Starou Říši a také Třebíč. Nová Říše (Odkaz) přes svůj název je velice stará, zdejší klášter byl založen již roku 1211. Klášter je přístupný o letních prázdninách denně, jinak je potřeba se domluvit telefonem (567 318 110). Pro zajímavost můžeme uvést, že Stará Říše se připomíná až roku 1257.

Od kláštera se dáme přes celé náměstí a u radnice se dáme vlevo Tyršovou ulicí. Dojdeme na konec obce a u rybníka Bašky zatočíme vlevo do Pazderny k penzionu U Pelejových. nezahneme přímo k penzionu, ale jdeme rovně k potoku. Po levé ruce máme starou hráz zaniklého rybníka, jehož vody poháněly Píšův mlýn. Překročíme potok a jdeme rovně nahoru údolíčkem bočním přítokem. Vyjdeme na okraj lesa a jdeme po jeho okraji vpravo, pak projdeme kolem remízky a na jejím konci, kde začíná další les, zahneme přímo do něj, tedy jihovýchodně. Pěšina se pak stáčí k východu a dojde na rok louky pod vrcholem Polanka (625). Zde se stočíme vpravo a jdeme stále rovně 750 metrů, až dojdeme na konec cesty u malého potůčku, kde se dáme doleva a dojdeme k samotě Magdaleně. Jde o poutní místo, kapli z roku 1655 (nebo 1629), přestavěnou na hájovnu. Pamětní deska upomíná pobyty básníka Otokara Březiny.

Zde jsme narazili na červenou značku a NS O. Březiny, dáme se po nich jihovýchodně, tedy vpravo. Značky nás dovedou do Krasonic, kterými po značce projdeme a míříme si po silnici do Želetavy. To je ale vzdálený cíl, tam nedojdeme, protože kousek nad vsí uvidíme po pravé ruce kopeček Humberk (588) a k němu odbočku s křížkem. Pokud zde bude náhodou hodně aut, tak se tu slaví Mariánská pouť. Na vršku totiž stojí nově opravená pseudogotická kaple N. Panny Marie z roku 1664. Vystoupáme na vršek a vlastně jím projdeme a klesneme do luk a polí i s pěkným výhledem. Zatočíme pod vrškem vpravo, přejdeme silničku do Meziříčka a jsme zpět v Krasonicích. Dojdeme do historického jádra vsi s kostelem sv. Vavřince, dvěma památnými lipami, farou na místě tvrze a parkem s renesančním zámkem.

Po prohlídce pamětihodností se dáme ven z obce směrem na Knínice, tedy jižně. Za posledními domy a zahradami na rozcestí odbočíme polní cestou vpravo, mírně stoupáme, projdeme pod vysokým napětím a zahneme vlevo jihozápadně. Dojdeme rovnou polní cestou až k potoku Prokopka. Na rozcestí před ním, vlevo vidíme rybník Husinec, zahneme vpravo. Asi po 100 metrech dojdeme k rozcestí, ale jdeme po "hlavní" vlevo a jdeme dál po pravém břehu potoka. Nyní mineme dva rybníčky, U Skřípu a Obecní rybník. Na jeho hrázi nás uvítá modrá značka. Po ní pojdeme osadou Bohosudov a pak lesem projdeme na lesní silničku od nám známé Magdaleny do nám neznámých Budíčkovic. Jdeme po ní ale jen 200 metrů a v levotočivé zatáčce před delší rovinkou odbočíme na lesní cestu vpravo s kopce. Po cestě klesáme stále rovně a rovně, až dojdeme do Červeného Hrádku (Odkaz).

U prvních domků se zastavme, po levé ruce na výšině je historické jádro obce s kaplí Panny Marie a úplně vlevo místo onoho Hrádku, kde sídlili první majitelé obce. Můžeme si obec prohlédnout, ale jinak se opět musíme vrátit na místo, kde jsme z lesa vystoupili u obce. Tady je rozcestí, kde odbočíme vpravo a po hřbetu stoupáme silničkou vzhůru. Jakmile začnou po pravé ruce křoviny, odbočuje lesní cesta vlevo. Kdybychom ji přešli, dojdeme na konec lesa po levé ruce a musíme se vrátit.

Cesta se vine nad rybníkem Vápovka a dále vede proti toku stejnojmenného potoka Červenohrádeckým údolím. A to je konec naší cesty, po 1,5 km jsme opět u Pazderny na okraji Nové Říše.

Trasa měří 19 km, ale vede po pěkných cestách a příjemnou krajinou. Lze ji zkrátit o 2 km tím, že z Krasonic nepůjdeme na Humberk. Převýšení je asi 160 metrů, trasa je také vhodná pro kola.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků