Když na lyže, tak do Nového Města na Moravě - Skiareál Nové Město na Moravě.

Když se řekne "lyže a Nové Město na Moravě", většinou si všichni řeknou, že jde o běhání. Nové Město má ale i velmi hezký sjezdařský areál na Harusově kopci. Nalézá se západně od centra města, na východním svahu Harusova kopce (740 m.n.m.). Lyžuje se zde mezi výškami 638 a 734 m.n.m.

Nové Město na Moravě leží na silnici č. I/19 východně od Žďáru nad Sázavou. Pokud se jede z Prahy, resp. Brna, z dálnice D1 je nejlepší odbočit na exitu Velký Beranov a pokračovat přes Žďár nad Sázavou do Nového Města na Moravě.

Není třeba zajíždět do Nového Města, dobré je odbočit v Radňovicích směrem na Jiříkovice a zde vpravo a sjedete přímo k areálu. Pokud jedete po hlavní dál, před městem je ještě jedna odbočka vlevo právě na ony Jiřikovice, kde je ale potřeba před železničním přejezdem odbočit vlevo. Pokud jedete přímo z města, tak tak za náměstím u informačního centra je třeba zahnout do Žďárské ulice a za nemocnicí a za přejezdem zahnout vpravo do Vlachovické ulice, lyžařský areál je pak přímo u silnice na Jiříkovice. Parkoviště se nachází přímo u sjezdovky. Od vlakového zastávky je to pěšky necelý kilometr. Sjezdaři (Odkaz) zde mají k dispozici dvousedačkovou lanovou dráhu (Leitner S2) o délce 490 metrů s kapacitou 1 400 osob za hodinu. Délka sjezdovky pak je 550 metrů s převýšením skoro 110 metrů. Pro děti zde slouží lanový elektrický přepravní vlek s délkou 30 metrů. Sjezdovka je po celou sezónu dosněžovaná umělým sněhem a je také osvětlena po celé své délce a pravidelná úprava je prováděna rolbou Kässbohrer PB 300. Provozní doba areálu je ve všední den od 9 do 21 hodin, v sobotu a neděli od 8 do 21 hodin, lanový vlek je v provozu od 9 do 17 hodin. V provozu je zde i Skisnowpark.

Areál má i školu lyžování, která je určena pro děti od 4 let a pravidelný výcvik je každou sobotu od 9 do 16 hodin. Pro děti se zde pořádají různé akce, například Karneval masek či Povedený závod.

Přímo pod kopcem je i půjčovna lyží a dalšího vybavení, snowboardů, bobů, sáněk a pekáčů. Pokud je potřeba, lze na sjezdovce využít i ski servis.

Jak bylo na začátku řečeno, Nové Město na Moravě je rájem běžkařů (Odkaz). Podrobný popis všech možností by ale asi dal na menší knihu. Turistických běžeckých tras je zde na 100 km, jsou rozloženy severovýchodně od Nového Města na Moravě a vedou přes okolní obce a osady, na křižovatkách a významných místech jsou rozcestníky s oranžovými směrovkami. Všechny trasy jsou upravovány rolbou pro klasický styl vždy před víkendem, v závislosti na počasí v pátek nebo v sobotu. Známý Příměstský okruh pro klasiku i bruslení v délce 4 km je upravován denně. Skládá se ze dvou částí U Medinu v délce 2,2 km, a na něj navazuje část kolem Brožkova vrchu 1,8 km.

Jako zajímavost lze uvést, že jsou zde upravované trasy pro psí spřežení mezi Vlachovicemi a Skleným. Jde o několik kratších okruhů s upravou jako pro bruslení a jsou veřejnosti přístupné mimo dobu konání tréninků a závodů. Jinak tu psí spřežení mají před lyžaři absolutní přednost.

Novoměstské trasy jsou na několika místech navázány na další trasy ve oblasti svratecké, na východě u Míchova a u Zubřího trasy bystřické a na západě ve Skleném na Velké Dářko. Trasy jsou samozřejmě závislé na počasí a na sněhových podmínkách.

Lyžařské možnosti můžeme doplnit o skokanský můstek na kopci Šibenice (706 m,n.m.). Pak lze se zmínit o biatlon a snad jsme nevynechali nic významného ze zimních sporů v Novém Městě na Moravě.

Areál Nové Město na Moravě.
Mapa Nové Město na Moravě.
Lanovka Nové Město na Moravě.
Běžecké tratě - Nové Město na Moravě.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků