Cestou lesy za tajemstvím hor - Kvilda, Přilba, Nové Hutě...

Jako historické památky chápeme většinou hrady, kostely, ale mohou to být místa daleko mladší. A je zajímavé, že se k nim mnohdy váže tajemství. Vydejme se na takové místo zasazené do hlubokých šumavských lesů.

Startem na trasu je Kvilda (Odkaz). Od informačního centra se dáme na sever po modré turistické značce a na rozcestí U Tremlů po ní ze silnice odbočíme vpravo. Mineme severní stranu přírodní rezervace Kvilda Pod Poličky a vystoupáme na návrší Hůrka (1158 m.n.m.). V klesání projdeme kolem další přírodní rezervace, Olšinka. Z plochého sedla pak začneme opět stoupat obočím na rozcestí Pod Přilbou.

Hora Přilba je zde nad námi, bude to náš nejvyšší bod cesty, 1219 m.n.m. Dovede nás k němu zelená značka. Za vede po asfaltové silnici, úplně rovné a úplně v ose sever -jih. Od vrcholu se vrátíme na modrou, ale pokračujeme po neznačené silničce k jihu.

Silničkou jdeme 2,5 km, přejdeme několik pramenišť přítoků potoka Olšinky a také žlutou značku. Rovná cesta končí na křižovatce s další lesní silničkou od Nové Hutě. Dáme se vpravo a sejdeme do údolí Teplé Vltavy do osady Františkov.

Františkov, ač je to dnes jen několik domů, má zajímavou historii. Nejdříve zde stála sklárna, pak do roku 1930 papírna, vodní elektrárna. Za 2. světové války zde Němci začali budovat podzemní továrnu na součástky proudových letadel. Továrna byla Američany bombardovaná, něco pak zničili sami Němci a konečně v roce 1959 továrnu odstřelila naše armáda. Dnes se stále hledají ale podzemní prostory továrny, kde mají být třeba poklady Němci uloupené za války, ale také strojní zařízení a dost možná i těla zajatců, kteří zde pracovali. Pokud si sebou nesete rýče, dejte pozor na to, že podzemí může být zaminované. Další zajímavostí je pomník převaděčům přes hranice a ještě dál nad zatáčkou významný skalní útvar Pivní hrnec.

Ve Františkově se můžeme občerstvit, a dát si také pivo, protože u "hrnce" se nic netočilo.

Pod penzionem Panský dům ze silnice sejdeme na lesní pěšinu, které nás dovede k hornímu objektu vodní elektrárny. Kousek nad elektrárnou na křižovatce lesních pěšin odbočíme prudce vlevo a vystoupáme na lesní silničku od Hraběcí Hutě. Když se dáme po silničce vlevo, dojdeme po 100 metrech k potůčku a u něho k Tetřeví studánce. Je vzorně udržovaná a dává vynikající vodičku.

Na silničce se otočíme zpět, tedy severním směrem, a již ji neopustíme a dojdeme na křižovatku nad Hraběcí Hutí, kam zatočíme vpravo. Cestu si můžeme zpříjemnit odbočením vpravo na naučnou stezku Nelesní krajina. A to jsme již na okraji Kvildy, kde výlet ukončíme.

Trasa měří 17 km, ale vede po pěkných cestách, je vhodná i pro cyklisty. Převýšení je pouhých 300 metrů, to na Šumavu je skoro rovina.

Petr Randus

Tetřeví Studánka
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků