Neznámé Orlické hory - Výlet okolí Dobřan.

Orlické hory jsou Mekkou turistiky, jsou prošpikované turistickými značkami, ovšem i tak se najdou zajímavé trasy, které sice nepřilákají stovky turistů, ale zaujmou krásou a hlavně klidem. Dnes se proto vydáme do okolí Dobřan. Tuto obec znají motoristé a hradologové, ovšem my vyrazíme zcela jinam.

Do Dobřan se dostaneme auty a autobusy, například z Nového Města nad Metují. Trasu začneme u kostela, kde od školy zabočíme vpravo a stoupáme obcí kolem rybníčku až do míst, kdy se místní komunikace opět vrací zpět. zde odbočíme vpravo a polní cestou jdeme k východu. Pozvolna stoupáme loukami a pak lesem vystoupáme na hřeben Chřibů. Hřeben je částečně by odlesněn, takže odtud máme dílčí výhledy na Orlické hory.

Hlavní vrchol je na jižní části hřebenu, ale poznáme ho snadno podle vysílače. Od vysílače jdeme dál po hřbety cestou, ale ta se lomí vlevo a klesá stráněmi lesem až na otevřená luka. Jdeme po okraji starého sadu, stočíme se klem něho vlevo. Za sadem na rozcestí se dáme vlevo a mírným stoupáním obkroužíme jižní hřbet Chřibů a stočím se po okraji lesa dolu k horním domkům osady Plasnice. Zde u křížku narazíme na žlutou značku, po které klesneme k potůčku Hluky a silničkou vystoupáme k domkům Lesního Domova. Stále se držíme žluté značky, se kterou projdeme ve stoupání lesem na nezalesněné sedlo pod kamenolomem Špičák.

Zde se setkáme se zelenou značkou, ale jdeme po neznačené po horním okraji mýtiny, stočíme se vlevo a pěšinkou vystoupáme nad horní okraje staré kolové jámy. Odtud mámepřekrásný výhled do kraje na oblast Dobřan, Dobrušky, za jasného počasí třeba Adršpach, Krkonoše, Kozákov a Ještěd, Kunětická hora atd.

Z nejvyššího bodu nad lomem (Špičák 795) se dáme hřebenovou pěšinkou na protější Plasnický Špičák (833). Vrcholové partie jsou částečně odlesněné, takže se nám nabízejí široké rozhledy, m.j. pod námi na Deštné, proto se mu někdy říká i Deštenský Špičák, a nad ní třeba Šerlich. Z vrcholu klesá pěšina jižním směrem, ve svahu se stočí vpravo a za chvíli dojmeme na žlutou značku. Po ní se dáme vpravo a sejdeme na rozcestí Kout s červenou. Ta nás pak povede přes Šediviny, od nich nás odpoutá žlutá značka, která nás již v klidu dovede zpět do Dobřan.

Trasa měří 14 km, převýšení je asi 360 metrů, cesta však vcelku není vhodná pro cyklisty, zejména vrcholové pasáže Chřibů a Špičáků.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků