Lyžařský areál Javorník

Ještědský hřeben nemá jen lyžařský areál Ještěd, ale také stále se rozvíjející Javorník. Lyžařský areál se rozkládá na svazích kopce Javorníka, resp. od jeho sedla s Javornickou kaplí, na okraji Přírodního parku Ještěd. Areál Javorník (Odkaz) má velmi dobré spojení, jezdí sem MHD Liberec, ale nedaleko prochází dálnice od Prahy a Turnova, z druhé strany z Liberce. Do areálu se lze dostat sjezdem z rychlostní komunikace R 35 na obec Jeřmanice, nebo případně dále ze silnice 1. třídy mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Libercem. Na centrálním parkovišti je místo asi pro 160 aut. Linkové autobusy se zastávkou Javorník přímo pod areálem jezdí mezi Libercem a Turnovem. Nedaleko je o železniční zastávka Jeřmanice na trati z Turnova do Liberce. Areál leží ve výšce od 522 do 653 m.n.m.

Všesportovní areál Obří sud Javorník nabízí sportovní vyžití pro rodiny s dětmi celoročně. V zimě jde tedy hlavně o lyže a trubkovou bobovou dráhu, která je se svými 1100 metry nejdelší bobovou dráhou v České republice.

Dopravu lyžařů zajišťuje čtyřsedačková lanová dráha dlouhá 800 metrů s kapacitou přes 2 tisíce lidí za hodinu. Lanová dráha je vybavena rozběhovým pásem pro pohodlný nástup s lyžemi na nohou a také bezpečnostním trojúhelníkem zabraňujícím propadnutí dětí pod zábranou. Lanovka také disponuje jedním vozem na přepravu osob upoutaných na vozík. Dále je zde Dětský provazový vlek dlouhý 800 metrů a vlek na Bobové dráze dlouhý 550 metrů. Pro lyžování tu pak mají modrou sjezdovky s příznačným názvem Modrá, na které se díky umělému osvětlení lyžuje i večer. Dlouhá je 900 metrů a převýšení 130 metrů. Delší je také modrá sjezdovka Skicross s 1500 metry, ale stejným převýšením 130 metrů. Jedna sjezdovka je upravena jako Snowpark. Sjezdové tratě jsou technicky zasněžovány.

Z dalších služeb se tu nabízí tradiční lyžařská škola, ski servis a půjčovna sportovního vybavení s lyžemi, snowboardy, lyžařskými i snowboardovými botami, holemi, brýlemi i přilbami. Je zde i možnost občerstvení. Zimní provoz areálu je od 9 do 16 hodin a s osvětlením také denně od 18 do 21 hodin.

Javorník má dlouhou tradici, stával zde proslavený Obří sud, ale časem vyhořel. Uteklo od požáru 37 let a v roce 2011 byl Obří sud obnoven. Jde ale jen o nepřímou repliku původního sudu.

Bobová dráha, kterou jsme zmínili, má uvedených 1100 metrů, jednu spirálu, 13 velkých zatáček a množství dalších menších zatáček a umělých vln. Bobová dráha má nejmodernější vybavení, třeba elektronickou časomíru, která zvyšuje zážitek z jízdy a umožňuje tak pořádání neoficiálních i oficiálních závodů. Dvoumístné boby mají také odstředivou brzdou, která povolí rychlost jen do 45km/h, také jsou v cíli automaticky dobrzďovány. Provoz bobové dráhy je ve všední dny od 12 do 18 hodin a o sobotách a nedělích od 10 do 19 hodin.

Petr Randus

Lyžování v Javorníku
Vlek na Javorníku
Javorník
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků