Po stopách mistrovství světa - lyžování pod Ještědem.

Liberec byla v roce 2009 místem konání Mistrovství světa v klasickém lyžování. Sportovní úspěch byl nesporný, horší to bylo s názorem na mistrovství ze strany obyvatel města a místních podnikatelů. Roky uplynuly, ale krásné hory zůstaly, a tak vyražme na lyže. Středisko (Ještěd) na severozápadních svazích Ještědu (1012 m.n.m.) je rozloženo mezi výškami 530 a 1000 metrů a má dnes celkem 4 lanovky a 6 vleků. Ty jsou společně schopné přepravit na svah víc jak 10 tisíc osob za hodinu. Sjezdovky jsou ve všech stupních obtížnosti, od nejlehčích na jižní straně (Pláně) až po nejtěžší na severní straně. Celková délka sjezdovek je 9,2 km.

Ski areál je přístupný samozřejmě auty a autobusy, parkování je zde celoročně zdarma. Ale jezdí sem z centra Liberce i městská doprava, od vlakové zastávky Pilníkov je to 2,6 km. Z Prahy je sem vypravován Skibus.

Jak bylo řečeno, v areálu jsou 4 lanovky, nejdelší kabinková lanovka končí na vrcholu Ještědu, má délku 1.180 metrů. Dále tu jsou sedačková lanovka Černý vrch dlouhá 1.080 metrů, sedačková lanovka Skalka 1.480 metrů a sedačková lanovka Nové Pláně dlouhá 618 metrů. Z vleků je nejdelší vlek Na hřeben 450 metrů, dále F10 Pod lany 385 metrů, Staré pláně 290 a konečně Bucharka dlouhá 170 metrů.

Z Ještědu míří dolů víc jak deset sjezdovek, z červených to je F10 Pod lany, Ještědka s možností nočního lyžování v délce 400 a s převýšením 100 metrů, a Pod lany, Ještědka II, dlouhé 500 a převýšená 280 metrů. Nejdelší červená je ale Liberecká A s délkou 2 km, Nové Pláně 1 km, Liberecká B 400 metrů dlouhá, Liberecká C (450) a konečně Staré Pláně (400). Jediná černá sjezdovka Slalomový svah má délku 1 km a převýšení 280 metrů. Celkově nejdelší je ale modrá Turistická sjezdovka 2,2 km s převýšením 250 metrů, z modrých pak následují Lyžařská škola (120) a Bucharka (200/30).

Areál patří mezi špičkové ve světovém poměru, je označování pěti hvězdičkami podle hodnocení SPLV a je na 3. místě mezi českými areály dle analýzy SWOT (za rok 2009). Z nabízených služeb vyjímáme například možnost parkovat z jedné poloviny krytém centrálním parkovišti, nebo využít některou z dalších odstavných ploch, vše zdarma.

Pro děti a začátečníky je připravena cvičná louka o konečné tramvaje jako Dětský park Snow Kidz s pojízdným kobercem, provázkovým vlekem, kolotočem a dalšími atrakcemi. Každá sjezdovka má své vlastní kvalitní občerstvení, další je v centrální samoobslužné restauraci i se sociálním zázemím. Samozřejmostí zde je také půjčovna lyží a SNB, ski servis, ale i možnost nákupu lyžařského vybavení, nových lyží i snowboardů.

Areál nabízí i instruktory v lyžařské a snowboardové škole pro děti i dospělé, ale i lyžařskou školku pro nejmenší. Když jsme zmínili snowboard, je zde Snowpark evropské úrovně na Pláních vhodný pro začátečníky i pro zkušené jezdce.

Provoz areálu je denně od 8:30 do 16 hodin, večerní lyžování také denně od 18 do 21 hodin. Ski areál Ještěd nabízí i sportovní vyžití pro běžkaře, a to po tratích, které vedou po svazích a hřebenovce Ještědského hřebene od rozhledny rašovka přes vrchol až do Kryštofova údolí. Na většinu tratí se dostaneme na horních koncích lanovek a vleků, ale východiskem je i konečná tramvají, resp. centrální parkoviště.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků