Cesta na jednu z dominant okolí Šumperka - Petrovský vrch

Okolí Šumperka uchvátí každého turistu, který sem přijede na delší či kratší čas. Značené trasy nás provedou mnohými zajímavostmi, ale přeci jen ne všemi. Vydejme se dnes na zajímavou cestu, která nás místy povede i lesními cestami bez značek. Objevíme však něco, co se nedá zaplatit, krásu lesů, která je ještě "neokoukaná", ale přesto zajímavá.

Naši trasu začneme ve Vikýřovicích u vlakové zastávky. Zde se schází několik značených tras, ale my si vybereme zelenou. Ta nás dovede na lesní křižovatku Příčná stráň, kde odbočíme severním směrem již po neznačené, jak jsme slibovali. Jdeme lesní cestou, která začne pozvolna stoupat. Než se cesta pravotočivě zlomí, odbočíme vlevo na vrstevnicovou pěšinu, která vstoupí do mělkého údolíčka, kterým vystoupáme asi 200 metrů, kde je potřeba odbočit vlevo po bývalé lesní cestě. Za odměnu budeme klesat. Obejdeme jeden z bočních hřbítků Prostřední skály a dojdeme k potůčku. Přejdeme ho a staneme na křižovatce lesních cest. Tady navrhujeme v rámci zkrácení trasy projít ve směru cesty, kterou jsme na křižovatku přišli, asi 30 metrů lesem, abychom přišli na pěšinu. Jinak bychom museli po cestě pokračovat asi 200 metrů na rozcestí, kde musíme prudce odbočit vpravo na tuto komunikaci.

Pěšina nás vede přes zbytky důlní činnosti. Přijdeme k menší spleti svahových pěšinek, kde bychom měli na druhém rozcestíčku odbočit vpravo a klesnout k potoku, který jsme trochu níže již jednou přecházeli. Orientačním bodem nám tu ale je nepřehlédnutelná Anenská studánka. Byla sem přivedena naučná stezka z Petrova, takže ji najdeme snadno. Přečteme si nápis a letopočet 1874. ale studánka byla upravena nově v roce 2008.

Od studánky pokračujeme pěšinkou k jihu, která se vyškrábe na skalnatý hřbítek Petrovského vrchu. Výhled ze skal ale pro stromy není. Po pěšině dojdeme na vrstevnicovou cestu běžící po západním svahu zmíněného Petrovského vrchu. Dáme se po ní vlevo, tedy severně. Po 450 metrech dojdeme k zajímavé skalní stěně po pravici. Cesta se pak zlomí mírně vpravo, přejdeme dva potůčky a mineme myslivecký posed. Za druhým potůčkem odbočíme vpravo na menší pěšinu, která jde takměř souběžně s lesní cestou, po které jsme dosud kráčeli. Pěšina nás dovede na severní hřbet, kde vpravo po hřebenové cestě jižním směrem vystoupáme na vrcholové partie Petrovského vrchu (Odkaz).

Vrcholový hřbet začíná seskupením skal připomínající hradní zříceninu. Jižně odsud mírně zdvižený je vrchol kopce s delší skalní stěnou. Petrovský vrch (778 m.n.m.) je poměrně zarostlý, ale z některých míst je pěkný, i když omezený výhled, zejména na vrcholy Hrubého Jeseníku.

Z vrcholu pokračujeme dál po hřbetu, doporučujeme mírně vlevo. Zde bychom měli narazit na vrstevnicovou pěšinu, která nás dovede do sedla s Hraběšickým vrchem (746 m.n.m.). Po jeho západním úboči dojdeme na zelenou značku. Je to v sedle se skalnatým vrchem (735 m.n.m.), který nabízí výhledy zejména směrem k Šumperku.

Pokračujeme již po zelené (vpravo) na rozcestí Prostřední skála-sedlo. Doporučujeme vystoupat na skálu, což je žulový masiv s částečnými výhledy.

Vrátíme se na zelenou značku a již v klidu dojdeme do Vikýřovic.

Trasa měří 15 km, převýšení je asi 420 metrů, ale s tím je nutno v horách počítat. Trasa ale není vhodná pro cyklisty.

Petr Randus

Petrovský vrch
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků