Lyžování Filipovice – tip na lyžovačku.

 Zimní středisko Filipovice (Odkaz/) najdeme na silnici 44 ze Šumperka na Jeseník, nedaleko Bělé pod Pradědem. Je to také přímo v srdci chráněné krajinné oblasti Jeseník, v malebném podhůří Hrubého Jeseníku. Pokud využijete skibusu od úpatí lyžařského areálu Červenohorského sedlo, je to jen jedna zastávka. Dolní stanice lanovky a většiny vleků stojí doslova u silnice,

Vleky a sjezdovky jsou rozloženy na východních svazích vrchu Točníku (1143 m.n.m.), které je ale jen severovýchodním výběžkem Červené hory (1333 m.n.m.).

Dolní stanice jsou ve výšce 670 a horní stanice lanovky v 862 metrech nad mořem, tedy skoro 200 metrů převýšení. Kombinace dalších vleků dělá z Filipova středisko s optimálními podmínkami pro individuální i rodinné lyžování. Najde se zde totiž tak rozmanitý terén, že dokáže uspokojit požadavky jak vyznavačů nenáročného lyžování, ale i sportovního náročného lyžování. Navíc je zde i prostor pro milovníky snowboardingu.

Pro lyžaře tu jsou k dispozici lanová dráha, konkrétně dvousedačka Girack, s délkou 860 metrů a kapacitou 1.500 přepravených osob za hodinu. Dále zde jsou vlek Sport (TLV) dlouhý 600 metrů a Poma (BLV) s délkou 300 metrů. Stejně dlouhý je trochu stranou nově postavený vlek D.

Ve sjezdovkách je nabídka daleko širší, nejdelší je 1a, na kterou je nástup z horní stanice lanovky, má délku 1.000 metrů. Trať 1, která má nástup z horní stanice vleku Sport, je dlouhá 570 metrů. Trať 2 začíná na konci vleku Poma a je pro dospělé nejkratší s 300 metry a převýšením 50 metrů. Nejdelší trať s délkou 1250 metrů má označení 3a, začíná na horním konci lanové dráhy a u horního konce vleku Sport odbočuje vlevo. Jinak sjezdovka 3 od horní stanice vleku Sport má délku 780 metrů a převýšení 110 metrů. Sjezdovka 4 je dlouhá 400 metrů a má převýšení 50 metrů. Dětská sjezdovka je s převýšením 10 metrů dlouhá 50 metrů. Celková délka sjezdovek je 2.600 metrům, přepravní kapacita celkově je 2.700 osob za hodinu. Dále tu je nový snowpark a dětský park, ale také test centrum lyží zn. Elan po celou zimní sezónu a aprés ski.

Ski areál Filipovice nenabízí jen vleky a sjezdové lyžování, ale i další služby, v prvé řadě parkování zdarma. Je zde i nově rozšířená stylová horská restaurace s terasou s výhledem. Je zde také prodejna lyžařského vybavení, půjčovna lyží a servis, lyžařská škola s dětským vlekem s pojízdným pásem, WC a wifi připojení zdarma.

Provoz lyžařského střediska je denně od 8.45 do 16.30 a večerní lyžování od 18.00 do 21.00. Při večerním lyžování bývá obvykle v provozu i sedačková lanovka a jde o lyžování na sjezdovce 1a dlouhé 1.000 metrů.

Sjezdovky jsou umělé zasněžovány, vyznavači snowboardingu zde najdou kvalitní snowboard park.

Ski centrum Filipovice nenabízí sportovní vyžití jen pro sjezdové lyžování, ale i běžkaři zde najdou kvalitně upravované běžkařské tratě pro výlety do blízkého okolí s tisíci výhledy na Jeseníky.

Jmenovitě jde o trasy Domašov U Cimbury, Rudohoří, Filipovice a zpět do Domašova s délkou 7 km. Další je z Filipovic do Domašova k Relaxcentru s délkou 4 km a její kratší alternativa 2 km. Trasy se v několika místech napojují na další upravované trasy, takže je odtud možno obsáhnout na běžkách skoro celé Jeseníky.

Petr Randus

Filipovice
Středisko Filipovice
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků