Lyžařský areál Rugiswalde - Rodinné lyžování!

Naše hory nabízejí sice hodně lyžařských středisek, ale není to samozřejmě všude stejné. Záleží samozřejmě na sněhových podmínkách, ale i jiných hlediscích, třeba ekonomických. Například v Českém Švýcarsku, v národním parku, není vlek ani jediný, i v širším okolí, v Labských pískovcích, je jich také jako šafránu. Některé vleky již v provozu nejsou, třeba v Kytlicích, nové nevznikají. Na druhou stranu můžeme si vyjet ale na druhou stranu hranic, do Saska. Zde se nacházejí dva ski areály, v Sebnitz, o kterém jsme již psali, ale také v nedalekém Rugiswalde. Lyžařský areál Rugiswalde se nachází mezi městy Neustadtem a Sebnitzem, nedaleko našich hranic. Snadno se tam dostanete autem, když přejedete hranici v Dolní Poustevně do Sebnitz, a buď projedete městem vpravo podél hranic přes Finkenberg, nebo přejedete přes město na křižovatku v Hofhainersdorfu a zahnete vpravo a po 5 km dojedete do Rugiswalde.

Lyžařský areál se nachází na východním okraji obce, na svahu vrchu Gestenbergu (532 m.n.m.), na jeho severním úbočí. Vlek je konkrétně položen mezi výškami 415 a 495 m.n.m. Pod areálem je velké parkoviště s dostatečným počtem parkovacích míst, k dolní stanici vleku je pak možno sjet jen pár metrů níže.

Ski areál prošel poměrně nedávno velkou přestavbou, jeho tradice ale sahá do roku 1961. Od roku 2008 je to již moderní zařízení, které disponuje vedle dětského vleku s vyhrazeným prostorem pro děti také 450 metrů dlouhým vlekem (Doppelschlepplift) s dostatečnou kapacitou 1200 osob za hodinu. Sjezdovka je uměle zasněžovaná, takže k šikovnému umístění na severním svahu, i přes poměrně malou nadmořskou výšku, se zde brzo a pak i dlouho lyžuje. Umělé osvětlení sjezdovky také umožňuje jízdu až do pozdních večerních hodin. Provozní doba areálu je proto ve všední dny od pondělí do pátku od 14 do 20 hodin, přičemž ve středu až do 21. hodiny. V sobotu je provoz od 9 do 20 a v neděli od 9 do 19 hodin.

Ke komfortnímu vybavení patří také půjčovna lyžařského vybavení přímo na základně, a to nejen pro výbavy ke sjezdovému lyžování, pro běžecké lyžování, ale také i pro snowboardy. Tato služba je nabízena ve spolupráci se Ski servisem Sutter.

Areál nabízí i lyžařské kurzy, kde se dá nejen naučit základům lyžování, ale lze zde je možno pod vedením zkušených instruktorů doladit i třeba jen správný styl. Hodiny výuky lze objednat po telefonu předem. Na svahu jsou pak sestavovány skupiny podle výkonosti a zkušenosti, ale je možno se učit i individuálně. Výuka je pro již zmíněné lyžování, ale i pro snowboarding, a to i pro všechny generace, od dětí až po seniory.

Jak již bylo zmíněno, je zde k dispozici dětský vlek a i určený svah, který nabízí mladým lyžařům i snowboardistům přímo ideální podmínky pro výuku. Tento svah má délku 70 metrů s vlastním malým vlekem. Je zde i osvětlená sáňkařská dráha.

Areál ale má jednu výjimečnost, a to plastové rohože, tedy dráhu, kde se dá lyžovat i v létě. Vývoj jednotlivých části trval dlouho, protože se hledal nejvhodnější materiál, barva i tvar. Nakonec se zde instaloval obrovský koberec z rohoží o délce 250 a šířce 12 metrů. Je složen asi z 60.000 jednotlivých segmentů vzájemně spojených dohromady.

Ke komplexnímu vybavení areálu patří i běžecké tratě, které mají své východisko přímo u parkoviště. Dvě tratě jsou upravované pro klasický styl a jedna trať také pro bruslení. Trasy se nacházejí na náhorní plošině kolem místa. Jsou vedeny co nejvíce po rovině, takže mají nepatrné rozdíly ve výšce. Z tras se pěkný výhled na nedaleké české Lužické hory. Délka tras je 1,5 a 5 km. Nastoupit na trasy lze samozřejmě po celé délce, ale nejvhodnějším místem je pro automobilisty centrální parkoviště. Tady trasy vedou přímo kolem. Upravují se tu při vhodných sněhových podmínkách po celé délce dvě paralelní tratě a současně vedle i trať pro bruslaře. V letních měsících se běžecké trasy mění na udržované cyklostezky.

Lyžařský areál Rugiswalde nemůže konkurovat velkým lyžařským centrům třeba na Šumavě nebo v

Alpách, ale jde o příjemné středisko se širokým komplexem služeb, vhodným zejména pro rodinné lyžování.

Petr Randus

Rugiswalde
Skiareál Rugiswalde
Okolí Rugiswalde
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků