Neznámé cesty kolem Celestýna - Výlet Celestýn.

Určitě asi neznáte nějakého Celestýna, v naší republice jich je v roce 2013 jen dvanáct. Ale není to jen jméno muže, jmenuje se tak důl u Radvanic na Trutnovsku. Byl založen v roce 1838, ale dnes je zrušen a využívá ho Policie ČR jako střelnici. Ale to jsme trochu předběhli, nejdříve si určíme místo startu, a to železniční zastávku v Chvaleči. Odtud projdeme obcí, zastavíme se u kostela sv. Jakuba Většího. Pokračujeme po silnici směrem na Radvanice a v polovině obce odbočíme vpravo a silničkou vystoupáme kolem křížku na křižovatku cest na dalším drobném hřbítku. Zde si můžeme nad námi na kraji lesa prohlédnout jeden z řopíků předválečné obrany republiky, další leží pod námi ve stráni po pravé straně cesty. Pokračujeme rovně po hraně horní suché části Chvalečského potoka, až dojdeme na odbočku vpravo k bývalému uhelnému dolu Celestýn.

Pokračujeme dál až na silnici do Slavětína. Vlevo vidíme bývalý důl Kateřinu. Pokračujeme ale do Slavětína, kde za kostelem sv. Josefa odbočíme vpravo a nad křížkem vlevo a silničkou vystoupáme kolem malého řopíku k mohutnému betonovému bunkru Slavětín. Ten měl být součástí obranného pásma dělostřelecké tvrze Poustka, ale dílo nebylo dokončeno. Od bunkru je krásný výhled na Královecký Špičák.

Zde jsme také narazili na zelenou turistickou značku, která nás bude dále doprovázet až na kraj skal nad Petříkovem. Do skal vstoupíme po zatočení vpravo z úzké louky. Za skalami se zelená stáčí prudce opět vlevo dolu. My se však dáme neznačenou cestou vpravo a budeme postupně klesat jihovýchodním směrem. Dojdeme na křižovatku pěti cest skoro na kraji lesa. Dáme se pěšinou rovně dolu nejvýchodnějším směrem. Loukou a po okraji lesa dojdeme k prvním domům Chvaleče. Sejdeme na hlavní silnici a pozdějším odbočením do leva přijdeme opět na nám již známou zastávku Chvaleč.

Trasa měří 12 km, vede po pohodlných cestách, ale není přímo určená pro kola. Převýšení je asi 170 metrů, ale je velmi pozvolné.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků