Zpátky do středověku - Višněvice, Černovice.

Středověk sice skončil, na rozdíl, co tvrdí známá písnička, ale stopy po něm jsou všude kolem nás. Jsou to kostely, hrady a další stavby. Dnes se vydáme po stopách méně viditelných, co takhle vesnice Višněvice? Že vám to jméno nic neříká, škoda, ale dnes se tam podíváme. Start na trasu bude v Černovicích, kam můžeme dojet úzkokolejkou z Obrataně, resp. z Kamenice nad Lipou či Jindřichova Hradce. Sama jízda vláčkem je zážitek, zvláště pro děti. Městečko nabízí několik památek, zámek, židovský hřbitov a další. Po zelené značce se vydáme směrem na Tvrziny a Moraveč. Projdeme osadou Vackov a dostaneme se oblasti rybníků Černovického potoka, nejdříve je největší Váberov a pak menší Dolní Švejcar. Tady rybníky opustíme a dáme se od pravé strany hráze přes lesíček a okrajem pole takřka jižním směrem dojdeme k letišti u Svatavy. Tato obec měla kdysi lom, kde se těžily granáty. Lom je již zrušen, ale drahé kameny jsou i v Národním muzeu.

Po prohlídce vsi se vydáme jihovýchodním směrem cestou mezi poli a u lesa narazíme na silničku, kterou se dáme vpravo. V rohu odbočíme vlevo a lesní cestou dojdeme na další silničku, po které se dáme vlevo. Přejdeme Cerekvický potok a vystoupáme na hlavní hřbet vrchu Bohutín (710 m.n.m.). Tady nás již uvítá žlutá značka, po které vlevo mineme po levici vrchol. Za chvilku dojdeme k rekreačnímu zařízení Eustach (http://www.eustach.cz/).

Kousek za Eustachem je rozcestí, kdy žlutá odbočuje vlevo na Starou Huť. My se ale dáme vlevo a klesneme k prameništi po levé ruce, po pravé pak spatříme tvrziště Višněvice (web Višněvic). Asi 100 metrů severozápadně v mírném svahu objevíme tvrziště sice menší, ale zachovalejší tvrze. Nečekejte "Karlštejn", po tvrzích zůstaly hlavně obranné příkopy, stopy po stavbách můžeme spíše tušit. Ves s tvrzemi ale zanikla za husitských válek, takže proto se mnoho nedochovalo.

Vrátíme se na žlutou značku, dále se vpravo znovu k Eustachu, ale pokračujeme po žluté až na rozcestí Stružky, kde přejdeme na červenou a tou dojdeme zpátky do Černovic.

Trasa měří 14 km s převýšením 110 metrů, všude jsou pěkné cesty, takže trasa je vhodná i pro cyklisty.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků