Kašperské Hory a jejich krásné okolí

Okolí Kašperských hor nabízí desítky možností výletů po značených cestách. My se ale vydáme na trochu neobvyklý výlet i mimo, abychom poznali zatím má objevené krásy šumavské přírody i památky. Začneme na náměstí v Kašperských horách. Dáme se na východ Vimperskou ulicí společně s modrou a červenou, které nás ale postupně opustí, když zahneme na silnici směrem na Nezdíce. Pak přejdeme Opolenecký potok a lesní silničkou vpravo vstoupíme do lesa s velkými holinami. Ty nám umožňují výhledy zpět na Kašperské hory. Mineme malý rybníček a dostaneme se do sedla pod kopec Chlum. Zde narazíme na červenou značku, kterou se necháme vést kolem křížku nad samotou Peklo do prostoru bývalé osady Ždánov (Odkaz). Na rozcestí se dáme severozápadně směrem na hrad Kašperk, ovšem na křižovatce cest neodbočíme po značkách, ale tou neznačenou vpravo přijdeme k betonovému bunkru z předválečné doby.

Vrátíme se na rozcestí a před okrajem lesa odbočíme východním směrem na hřebenovou lesní cestu na vrchol Ždánova . Na holinách opět můžeme obdivovat šumavské výhledy. Cesta mine několik rozcestí, ale držme se stále stejným směrem do vrchu. Vrchol tvoří mohutný 300 metrů dlouhý hřeben, který je ve východní části s navršenou mohylou odlesněn, takže nabízí široký rozhled vynikající na Sedlo, Svatobor, Chlum, Obří hrad apod. Hřebenovou cestou k jihovýchodu dojdeme na červenou značku a po ní jdeme až ke kapličce sv. Jána.

Od kapličky se dáme prudce vlevo a sejdeme na lesní silnici obíhající celou horu. Po silničce se dáma vlevo, ale na prvním rozcestí odbočíme vpravo. Tady bude cesta trochu nepřehledná, protože musíme co nejvíc dolu po spádnici. Je tu také nejvíc možností, ale potůček nás pak dovede na silničku a s ní vpravo do Záluží. Jde vlastně o krásný zámeček z roku 1860, který nechal vystavět kníže Gustav von Lamberg. Dnes slouží jako romantický penzion, chovají se tu i koně. Po prohlídce "mini Hluboké", zámečku Záluží, využijeme silničku nad zámečkem a vydáme se po ní zpět, tedy nejdříve jihozápadním směrem, ale neustále se klikatí a opisuje vrstevnicově úpatí hory Ždánov. Po 3,5 km dojdeme na silnici nad samotou Kukanda, vpravo vidíme ves Nezdice, ale my odbočíme po zelené vlevo a dojdeme na hrad Kašperk. Po prohlídce hradu (Odkaz) sejdeme do Kašperských hor a jsme v cíli.

Trasa měří celkem 18 km, vede většinou po pěkných cestách, převýšení je 350 metrů na vrchol Ždánova a asi 50 metrů na Kašperk. Trasa kvůli stoupání na Ždánov není vhodná pro kola.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků