Pevnost Hanička

 

V roce 1936 se pod vlivem politických událostí a tlaku z německé strany začala na pohraničních hřebech Orlických hor, budovat pevnostní linie. Její součástí je mnoho pevnůstek a takzvaných řapíků. S výstavbou důmyslné obranné barikády se skončilo v roce 1938, kdy byla podepsána Mnichovská dohoda.

Významnou součástí pohraničního vojenského opevnění Orlických hor je pevnost Hanička. Tato dělostřelecká tvrz byla vybudována v letech 1936 až 1938 mezi Rokytnicí v Orlických horách a Bartošovicemi. Ve chvíli kdy byla téměř dokončena a připravena k obraně, proběhl Mnichov a Hanička byla bez jediného výstřelu předána německým vojákům. Po skončení druhé světové války byla z tvrze zásobárna pitné vody pro Rokytnici. Později v letech 1969 až 1975 byla zpřístupněna veřejnosti. Bohužel i přes velký zájem návštěvníků ji Federální ministerstvo vnitra zabírá pro sebe a tvoří tu protiatomový kryt. Ten není ani v roce 1993, kdy policie objekt opouští, dokončen. Nicméně ve stejném roce je opět Hanička zpřístupněna veřejnosti. A v roce 2007 dokonce prohlášena kulturní památkou.

Opevnění Hanička můžete navštívit podobně jako ostatní kulturní památky – v sezoně každý den kromě pondělí. Mimo sezonu o víkendech a svátcích. Domluvit lze i prohlídky v době, kdy je normálně tvrz uzavřena. A to pro skupiny 10 a více osob. Vše ale záleží na domluvě.  Vstupné na Haničku je poměrně lidové. Základní je 55,- a dětské 35,-. Získat lze i zvýhodněnou rodinnou vstupenku, hromadnou vstupenku, bezplatnou vstupenku pro držitele ZTP a jeho doprovod.

Pokud se rozhodnete Haničku navštívit, a že to rozhodně stojí za to, počítejte s cca 20 minutovou procházkou ze záchytného parkoviště na Panském poli. Také vhodná obuv a teplejší oblečení se vyplatí. V podzemních částech tvrze je pouze 5 – 8 stupňů. Podrobné info o všem, co by vás před výletem na Haničku mohlo zajímat, najdete na www.hanicka.cz.

Pevnost Hanička
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků