Skiareál Proskil Branná – Zimní tip

Dnes se vydáme s lyžemi do obce Branná, neboli Kolštejn. Ta se nachází na silnici i na železnici z Hanušovic (13 km) do Jeseníku (19 km). Lyžařský areál Proskil se pak rozkládá západně od obce v údolí, kterým prochází modrá turistická značka do Starého města.

 Název Proskil připomíná jméno zakladatele a současného provozovatele Rostislava Procházku. První tyčový vlek tu stál v roce 1997, ale postupně se areál zlepšoval a dnes patří mezi moderní střediska i se širokou škálou služeb.

 Ski areál leží na severovýchodních svazích bývalé Křížové hory, dnes Větrné (734 m.n.m.) a jeho systém italské lanovky a vleků je ve výšce od 633 do 732 m.n.m. Dvousedačková lanová dráha Leitner s délkou 362 a převýšení 88 m a velký vlek "Jednička“ dovezou lyžaře do výšky 713 metrů, a pak další vlek "Dvojka" až na vrchol.

 Lanovka má kuriózní původ, původně jezdila v holandské obci Landgraaf, kde dnes již je krytá lyžařská hala. Lyžařský areál disponuje zasněžovacím systémem doplněným mezichladičem vody, který umožňuje zasněžování i při relativně vyšších teplotách.

 Lyžařský vlek "Jednička" je souběžný s lanovou drahou a je dlouhý 400 metrů. Pro sjezdové lyžaře tu jsou čtyři sjezdovky, dvě červené s délkami 420 a 450 metrů, obě s převýšením 90 metrů, a dvě modré, jedna s délkou 560 metrů s převýšením 90 metrů a konečně nejdelší 720 metrů s převýšením 120 metrů. Provoz vleků je ve všední dny od pondělí do čtvrtku od 9:00 do 19:00, a od pátku do neděle od 9:00 do 21:00 hod. Červené sjezdovky mají umělé osvětlení, modré zatím ještě ne.

 Kratší vlek je zbudován v horní části, kde je již poměrně mírný svah, proto ho využívají spíše začátečníci a škola lyžování. K dispozici je u i provazový vlek, na který mají děti do výšky 150 cm a senioři nad 65 let vstup zdarma.

 Dalšími důležitými informacemi budou jistě další služby v areálu, jako jsou možnost parkování zdarma, snowboard park, lyžařská škola firmy SUN SKI a půjčovna lyží. K dispozici je samozřejmě i možnost občerstvení a WC.

 Areál sjezdového lyžování je doplněn i 13 km pěkným dlouhým okruhem pro běžkaře na horských loukách nad Brannou, který je vhodný k rekreačnímu běžkování. Východisko i cíl je v horní části areálu, běžkaři se přepravují také na okruh zdola nahoru zdarma. Okruh se v sedle Kutného vrchu napojuje na další trasy, kterými je možno se dostat třeba do Starého Města nebo na Ostružnou, Paprsek atd.

 Místní běžecký okruh je obousměrný, stopa je dostatečně široká, takže po krajích bývá vyřezaná klasická stopa, uprostřed je pás k bruslení. Pokud pojedeme po směru hodinových ručiček, dostaneme se ke Šléglovské kapličce a pak podél lesa na sever ke Kutnému vrchu a osadě Kronfelzov. Za ní se dostaneme do nejvyšší polohy kolem 800 m.n.m. Přes křižovatky s odbočujícími cestami a začneme vracet do Branné. Na okruhu je ale několik spojek, takže ho nemusíme projít celý. Na okruhu máme při příznivém počatí možnost širokých rozhledů na okolí Starého Města a Králický Sněžník, část Rychlebských hor a na západní část Hrubého Jeseníku s Šerákem, Keprníkem a Vozkou.

 Lyžařský areál Proskil není veliký jako jiná vyhlášená centra, ale nabízí komfortní služby, krásné okolí, dobrý přístup a možnosti ubytování. Není to areál s těžkými lyžařskými terény, ale určený spíše pro zábavu a radost z příjemného lyžování.

Petr Randus

Skiareál Branná
Branná.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků