Cestou románských památek a piva - Výlet Mnichovo Hradiště.

Jedním z okrajových míst Českého ráje, ale nezaslouženě v pozadí, je Mnichovo Hradiště . Proč se nazývá "Mnichovo" se dozvíme na závěr výletu. Na začátku spokojme s tím, že nejvýznamnější památkou je zde barokní zámek se zahradou a klášterem, ve kterém je pohřben slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Na prohlídku těchto památek je potřeba si vyčlenit asi půl dne, ale pak již nebude čas se vydat na náš výlet, takže to nechejme na jindy.

Trasu začneme klasicky na náměstí, odkud se vydáme po zelené značce k zámku a ke klášteru. Ten obejdeme a opustíme značku ulicí Za Zámeckou zdí a pokračujeme severně Orlickou. Projdeme dvorem Hvěvousice doprava, kde pokračujeme luční cestou až k lesu. Po jeho okraji po necelém půl kilometru odbočíme remízkou vlevo na silničku k Sychrovu. Nejde o obec se slavným stejnojmenným zámkem, ale se zříceninou renesančního zámku Zásadka.

Ze zdí zámku vidíme do údolí Jizery a na druhou stranu do obce Mohelnice nad Jizerou. Sejdeme k mostu přes řeku a vstoupíme do Mohelnice. Největší památkou je tu románský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je jednu z nejlépe dochovaných románských kostelů v Čechách.

Od kostela se dáme západně a pak jihozápadně po modré značce údolím Jizery. To ale po chvilce opustíme a vystoupáme ke dvoru Pachoun. Od dvora pokračuje modrá severozápadně, ale zkrátíme si cestu tím, že nedojdeme k vedení vysokého napětí, ale za krajem prvního pole odbočíme vlevo a přes malé údolíčko dojdeme opět na modrou značku přímo pod elektrickým vedením. Po modré se dáme vlevo a dojdeme do Kláštera Hradiště nad Jizerou, resp. do jeho Ovocné ulice. Přejdeme vpravo do ulice Za statkem a Jivinskou vlevo až na plácek před vzorkovou prodejnou zdejšího pivovaru. Jeho budovu uvidíme po pravici, ale jde o zajímavý objekt. Původní klášter, od toho je Hradiště Mnichovo, zničili roku 1420 husité, pak tu byl renesanční zámek a konečně i pivovar Klášter. Ze starého kláštera se dochovalo málo, ale zato velmi významného (Odkaz). Je to především boční portál do chrámu, který, když požádáme ve vrátnici pivovaru, si můžeme prohlídnout pěkně z blízka. Další portál je z boku na novodobějším kostele. Mladší památkou, resp. nově odhalenou, je krypta chrámu. Do ní se ale dostaneme pomocí klíčů, které si můžeme půjčit v kanceláři obecného úřadu.

Z raného středověku se vrátíme, když odevzdáme zpět klíče v kanceláři. Od středu obce Klášter Hradiště je cesta již snadná, stačí se držet modré turistické značky a sejdeme se opět na náměstí v Mnichově Hradišti.

Trasa měří 15 km a převýšení je bezvýznamné, dohromady tak 100 metrů, trasu lze absolvovat na kole.

Petr Randus

Barokní zámek - Mnichovo Hradiště.
Krypta cháme - Mnichovo Hradiště.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků