Výlet na Vysočině - Havlíčkův Brod, Veselý Žďár, Okrouhlice a okolí.

Naše turistické značení je asi na světě nejlepší, ale má jednu velkou vady, a to je celá filozofie, která tu je od počátku. Problémem značení je to, že se tu vytvořil systém cest od někad někam, hřebenovky, délkové trasy a podobně. Ale přitom nejvíc lidí chodí tak, že se vrací na místo startu. K tomu mají sloužit místní okruhy, které však v náplní KČT nejsou. Takže naprostá většina míst okruhy nemá a musí se improvizovat, což pro návštěvníky je problémem. Tak třeba Havlíčkův Brod , který je na to vcelku dobře. Můžeme jít po zelené do Knyku a zpět po modré z Rozňáku, nebo po zelené do Vysoké, dál po žluté do Pohledu a po červené zpět. My si ale uděláme další okruh, i když část bude neznačený.

Začneme na Havlíčkově náměstí a dále se po červené směr Světlá. Mineme nemocnici, částí města a osadu Veselici. Pak již jdeme po břehu řeky Sázavy do Okrouhlice. Zdejší zámek je na místě tvrze, ještě si trochu ponechal pevnostní charakter.

U zámku přejdeme přes trať a dáme se šikmou cestou severovýchodně, ne tedy vpravo po hlavní do Havlbrodu. Projdeme kolem rybníka a 150 metrů za ním odbočíme vlevo po místní komunikaci a s ní za potokem zahneme vpravo. Pak již jdeme lesní cestou proti toku potoka stále severovýchodně. Když vyjdeme z lesa, stále udržujeme stejný směr a stoupáme do obce Veselý Žďár. Střed vsi leží od nás vpravo, můžeme si ho prohlédnout, třeba pozdně barokní kapli apod. Vrátíme se zpět na rozcestí, kam jsme došli do vsi, ale dáme se vpravo. Po místní komunikaci projdeme klikatě na kraj obce k rybníčku. Necháme ho po pravé straně a polní cestou dojdeme na okraj lesa. Jdeme stále severovýchodně a po 150 metrech od vstupu do lesa narazíme na lesní silničku. Jsme nyní v poměrně slavných tzv. Pelestrovských lesích. Můžeme zde chodit lesními cestami a vychutnávat si šumění stromů. Jinak jdeme zmíněnou silničkou vpravo na rozcestí se silnicí do Pelestrova či Rožňáku. Dále se vpravo a na okraji lesa vlevo, kdy přijdeme k Pelestrovské restauraci.

Po občerstvení pokračujeme cestou od hospody vlevo, tedy na jih. Pozvolně budeme klesat až k potoku a zahneme vlevo a pěšinou podél potoka dojdeme k Pelestrovské studánce. Tady již přijdeme na modrou odbočku, po které se pak dostaneme na modrou značku. Kolem rybníka Drátovec pak v klidu dojdeme do zpět do Havlíčkova Brodu.

Trasa měří 20 km, ale vede po příjemných pohodlných cestách, převýšení je malé, asi jen 100 metrů. Celou trasu lze zvládnout i na kole. Trasu lze zkrátit o 7 km, když pojedeme z Havlíčkova Brodu do Okrouhlice vlakem. Pak je trasa vhodná i pro rodiny s dětmi.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků