Prožít týden na lyžích v Zadově je pohádka - Skiareál Zadov

Dnes se za lyžováním vypravíme do Zadova, což se osada na okrese Prachatice, která patří pod obec Stachy, a ty jsou zhruba na polovině cesty z Vimperka do Kašperských hor. Dojet se lze samozřejmě auty, ale i autobusy. Ty do Stach jezdí například přímo i z Prahy. V osadě jsou velké parkovací plochy v blízkosti jednotlivých vleků i lanovky. Název střediska je Zadov – Churáňov (http://www.lazadov.cz/la/), protože část vleků míří přímo k jeho vrcholu ve výši 1119 m.n.m. Na vrchol Churáňova (http://www.naucnoustezkou.cz/churanov) ale nedosáhnou, protože ten je poměrně plochý, proto ho vyzřívají běžkaři. Vleky, lanovka a sjezdovky jsou ohraničeny výškami 878 a 1080 m.n.m.

V Zadově jsou dominantním zařízením pro dopravu lyžařů sedačkové lanovky na Churáňov s délkou 900 metrů a na Kobylu 723 metrů dlouhé. Z dalších vleků uvádíme nejdelší na Nové Hutě 1050 m, U Horejšů 300 metrů, vlek C s 275 a B s 208 metry. Ostatní jsou již menší a jsou určené pro děti a začátečníky. Obdobně je zde možnost využít sjezdovky, nejdelší je červená Sedačka 1 s délkou 1100 a převýšením 190 metrů. Za pozornost jistě stojí i sjezdovka modrá Pucalka 800 a 155 metrů, červená U můstků 750 a 155 metrů, modrá Sedačka 2 se 700 a 190 metry a červená Do ráje 1 s délkou 500 a převýšením 155 metrů. Prudká a krátká je červená Do ráje 2 se 300 a 155 metry. Provoz lanovek a vleků je denně od 8:30 do 16 hodin, od 1. února od 8:30 do 16:30. Večerní lyžování je každý den od 18 do 21 hodin.

Sjezdovky jsou v sezoně denně upravovány, tři jsou také uměle zasněžovány. Tradici tu má i večerní lyžování. Lyžařům slouží několik bufetů a občerstvení, dvě půjčovny lyží v Hotelu Churáňov a ve Sporthotelu Olympia.

Známá je zde i lyžařská škola Zadov, která má pro svou činnost k dispozici dva dětské provazové vleky, které ale nejsou určeny veřejnost.

Součástí skiareálů je také známý běžecký stadion. Zadov je totiž jedno z nejznámějších středisek běžeckého lyžování v Čechách. Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě v délkách od 1 do 15 km využívá nejen veřejnost, ale konají se zde i mnohé významné závody, ročně je to 20 až 30 sportovních akcí. Nejen běžecké, ale i turistické trasy jsou pravidelně upravovány, tyto tedy 1 až 2 krát týdně. Můžeme po nich vyrazit směrem na Horskou Kvildu, Kvildu, prameny Vltavy, Černou Horu, Březník, Filipovu Huť a samozřejmě zpět, dohromady to je celkem asi 80 km. Další směry jsou na Nové Hutě, Javorník a podobně.

Na upravované lyžařské trasy lze nastoupit na vrcholu obou lanovek, u lanovky Kobyla stojí i rozhledna Churáňov.

Zadov nabízí velké množství ubytovacích a stravovacích kapacit, obchodů a dalších služeb, strávit zde proto třeba týden rodinné zimní dovolené není žádným problémem.

Petr Randus

Areál Zadov
Vleky Zadov.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků