Výlet na tisícovku na Šumavě - Jedlová - Turistický výlet Jedlová!

Šumava je jedním za našich nejnavštěvovanějších hor. Jistě každého zajímá Velký Javor (1456 m), Plechý (1378 m), Luzný (1373 m), Boubín (1362 m), ale kdo má rád samotu, klid, možná mu dnes poradíme něco jiného. Co takhle Jedlová (1089 m)? Že ji neznáte, možná je to škoda, dnes vám poradíme, jak na ni a třeba již o víkendu „Nashle na Jedlové!“ Východiskem pro výstup na Jedlovou (Odkaz) jsou Volary. A vezmeme to pěkně zpříma. Sraz je u Městského muzea, odkud jdeme Českou ulicí, tedy k severu. Za posledním volarským domem přijdeme na rozcestí, kde se dáme vlevo. Jdeme pěknou silničkou, až uvidíme nalevo cíp lesa a před sebou samotu. Tady odbočíme k dolnímu okraji zmíněného cípu lesa, který obejdeme a po jeho západním okraji naberme severozápadní směr. Stále pozvolna stoupáme, až dojdeme do sedla pod kótou 929 m.n.m. Projdeme i bezlesými místy, kde se nám naskytnou pohledy zpět.

Na sedle je rozcestí silniček, jdeme stále ale rovně, na dalším rozcestí pak zahneme vlevo. Kdybychom šli rovně, nahoru na Jedlovou vede pěšina a ve vrcholu je trochu exponovaná. Naše cesta je sice delší, ale o něco pohodlnější.

Jdeme tedy k západu skoro rovně, až narazíme na lesní silničku, po které zahneme vpravo. Cesta pak opisuje skoro po vrstevnici Jedlovou, dostaneme se do severního směru, kde na vidlicovém rozcestí jdeme vpravo. Cesta se pak stáčí na severovýchod, kde zatočíme vpravo a ve směru hřbetu začneme konečnou fázi výstupu na Jedlovou. Pokud zde neodbočíme, dojdeme po silničce k chatce. Zde prudce odbočíme vpravo, jakoby zpět, a dojdeme přes hřbet na cestu, kterou jsme měli odbočit dřív.

Cesta na Jedlovou nevede přímo po vrcholovém hřbetu, ale po jeho západní straně. Na samotný vrchol se pak pěšina trochu klikatí, až staneme na skalnatém a částečně zarostlém vrcholu. Odměnou nám tu bude rozhled do okolí, třeba na Boubín. Najdeme zde trampskou boudu, ale občerstvení musíme vytáhnout z batohu.

Cestu zpět musíme začít tím, že se po hřbetu vrátíme do sedla k již popisované chatce, od které se dáme směrem na východ a klesneme na červenou značku. Po ní pak dalším klesáním bez problémů do Volar.

Celá trasa měří 15 km a převýšení není nijak hrozné, protože samotné Volary jsou ve výši 760 m.n.m., takže 330 metrů. Trasu nelze absolvovat na kole, zejména její vrcholovou část.

Kopec Jedlová
Vrchol Jedlová
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků