Neznámé cesty přes druhý a třetí vrchol Orlických hor

Deštná v Orlických horách (Odkaz) není jen lyžařské středisko, ale nabízí spoustu možností pro pěší turistiku. Je tu na výběr mnoho značených cest, ze kterých si můžete vybírat, takže se lze dostat třeba na Velkou Deštnou, Kamenný vrch, což jsou vrchy nad tisíc metrů, ale dá se dojít i do Polska a podobně. My se ale dnes vydáme po cestách značených, ale i neznačených. Znalci krajiny totiž tvrdí, že chce-li někdo poznat kraj, nesmí chodit po značkách.

Takže se všichni sejdeme v Deštné u Muzea turistiky, zimních sportů a řemesel. Vydáme se k východu po žluté značce, mineme lyžařský areál a dojdeme do Zákoutí. Tady přepneme za modrou a vystoupáme podél silnice do sedla Velké Deštné, do osady Luisino údolí. Na jejím konci přijdeme na rozcestí, kde si odpočineme u studánky. Ale jinak pokračujeme po modré na křižovatku Pod velkou Deštnou, a dál úbočím Marušky (1042). V místech, kde dojdeme do údolí Zdobnice, odbočuje další silnička vpravo, ale jdeme dál po modré a až se zlomí mírně doprava, přijdeme na křižovatku s neznačenou cestou od vrcholu velké Deštné. To je silnička "Bunkrovku", která vznikla při stavbě opevnění za 1. republiky. My se po ní vydáme vpravo a dojdeme na vrch Jelenku (1083). Jsme na třetím nejvyšším vrcholu Orlických hor. Ale když budeme pokračovat Bunkrovkou, dojdeme na druhý nejvyšší vrchol Korunu s výškou 1099 metrů nad mořem.

Rozhledovým místem je posezení na lavičce pod klečí. Třeba na údolí Zdobnice, střední část Orlických hor, masiv Velké Deštné atd. Vrchol Koruny je plochý, ale je to asi nejkrásnější místu celé hřebenovky.

Pokračujeme serpentinami Bunkrovky, až přejdeme od prava tekoucí potůček, za ním odbočíme silničkou vpravo. Vstoupáme na plochý hřeben a začneme klesat a po prudkém zatočení naší silničky přijdeme na další silnici, kterou jsme viděli odbočovat pod Maruškou. Dáme se jižně, tedy vlevo. V místech, kde se tato cesta stáčí vpravo, uvidíme před sebou vrchol Vápenného vrchu (952) se skalním útvarem Sfinga. Při cestě k vrcholu Vápenného překročíme lesní cestu, na kterou se pak vrátíme a dáme se severně, tedy vlevo ve směru od vrcholu. Klesneme k potoku a nad ním přijdeme na lesní silnici. Dáme se vlevo a klesneme do údolí Zdobnice.

Na silnici, která zde jde podél Zdobnice, přijdeme na červenou značku, která nás po odbočení vpravo dovede do Luisina Údolí, kde to již známe a můžeme se odtud v klidu vrátit do Deštného.

Trasa měří 20 km, ale vede v naprosté většině po pohodlných cestách, jen místo u Sfingy není po cestě, ale jen pěšině. Cestu jde také projet na kolech. Převýšení je celkově asi 500 metrů.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků