Putování královstvím skal - Dolský mlýn, Tokáň

Málokteré hory mají jen jedno místo, které by je charakterizovaly nebo které by bylo nejhezčí. Stejně tomu tak je i v Českém Švýcarsku. Dolský mlýn, Pravčická brána, Tokáň a můžeme pokračovat. Jsou ale mnozí, kteří považují v této oblasti za nejhezčí Jetřichovice a okolí. Těžko s tím nesouhlasit, protože zde najdeme nejen množství skalních nádherných útvarů a scenérií i historické památky.

 Všechny významné lokality jsou zde zpřístupněny turistickými značkami, na druhou stranu bychom ani jinam neměli vstupovat, protože jde o národní park. Jetřichovice jsou přístupné pouze po silnici, autem nebo autobusy z Děčína nebo České Kamenice.

 Centrum Jetřichovi c s informačními centry, restauraemi apod. opustíme po žluté značce a po silnici západním směrem se na Vysokou Lípu. Po pravé straně mineme pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Pokračujeme až na další rozcestí, kde odbočíme vpravo asfaltovou silničkou bez značení. Jdeme pěkným údolím, po pravé straně máme vrch Vyhlídku (321). Projdeme lesíkem a jdeme dál po okraji lesa, kde se cesta změní na hliněnou. Vstoupíme opět do lesů a v mírném údolíčku mineme po pravé straně skalní bloky Čmeláka a Mysliveckou věž. Za chvilku dojdeme ke skalní kapličce Posledního soudu a jsme na červeném značení a na NS Jetřichovické stěny.

 Po značených cestách se dáme vpravo a vystoupáme do sedla pod Kolištěm a jeho jižním úbočím jdeme nádhernou vrstevnicovou cestou až na rozcestí Pohovka. Míjíme desitky skal, srázy, stěny, výhledová místa. Přes umíněné rozcestí pokračujeme až na Rudolfův kámen. Vystoupáme nahoru k rozhledovému altánku. Je to tady skutečně nádherné místo.

 Pokračujeme dál na rozcestí Purkartický les, odkud hřebenovkou míříme k dalšímu pěknému místu, Vilemínině stěně.

 Následuje poměrně prudké klesání a pozvolná cesta pod Mariinu skálu. Na vrcholu stojí dřevěný rozhledový altán, který v roce 2005 vyhořel, ale byl postaven znovu. Výhled je odsud nádherný, Růžový vrch, skály kolem Labe atd.

 Cestičkou mezi skalami sejdeme zpět do Jetřichovic. Trasa měří 9 km a není vhodná pro cyklisty. Pěšáci, počítejte se 4 až 5 hodinami, protože se jde skalami a jsou časté zastávky.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků