Zima nejsou jen svahy a lyže, ale i ledopády

Zima v horách nemusí znamenat jen vleky, lanovky a sjezdy z kopce. Zima může mít i jinou tvář, takže opusťme sjezdovky a vydejme se do nejsevernějších částí naší republiky, na Krásnolipsko.

 Krásná Lípa se stala sídlem správy Národního parku České Švýcarsko, můžete si prohlédnout zdejší expozici přírody. Většina z nás stejně ale bude mířit do přírody. Zdejší krajina nenabízí velehory, ale jen menší kopečky, mnohé s rozhlednami, třeba Vlčí horu, Tanečnici, Dymník. Můžete ale poznat jiné kouslo zimy, a to skalní oblast pod sněhem a také ledopády. Toto slovo není vlastně správné, žádné ledy tady nepadají, ale je to zmrzlá voda stékající po skalních převisech. Takže k jejich vzniku nejvíce napomáhají mrazivé noci a již trochu teplé dny, takže pozdní zima. Ledopády ovšem překvapí i třeba v lednu, záleží na počasí. Na druhou stranu, když se vydáte za ledopády a nebude jejich "sezóna", nevadí, protože skalní zákoutí, kterými budete pochodovat, určitě stojí za poznání.

 Za ledopády se většinou chodí pěšky, protože nelze všemi místy projet, ale je to na vás, jak se rozhodnete. Lyže se přece dají i nést.

 Výchozím místem k poznání Brtnických ledopádů jsou samozřejmě Brtníky. Do obce se dostanete auty, autobusy třeba z Rumburku, ale i vlakem. V centu obce narazíte na zelenou turistickou značku, která míří do Doubnice a dál do Krásné Lípy. Dojdeme k místu, kde stával zámeček Šternberk, zbořený v roce 1993. Nedaleko za Šternberkem již začínají kolem cesty vyrůstat skály, vlevo také najdeme Velkou kaskádu. Pokračujeme dál po značce, kde můžeme odbočit vlevo na Soví vyhlídku. Další zastávkou bude Písečná brána, kde odbočíme opět vlevo a dojdeme ke dvěma ledovým útvarům, Malé kaskádě a Oponě.

 Zelená značka pokračuje k Turistickému mostu, mineme však dvě odbočky, do leva k převisu Velký pruský tábor a doprava na Brtnický hrádek. Vlevo od této odbočky, asi 100 metrů od křižovatky, najdeme ledový útvar Konírna.

 Klesneme k Vlčímu potoku, kde odbočíme na neznačenou pěšinu vlevo, kde před můstkem napravo vytváří zima a voda útvar Betlém. Pokud půjdeme dál proti potoku, dojdeme asi po 200 metrech k Vlčí stěnce. Za ní odbočíme vpravo a dojdeme Velkému Ledovému sloupu.

 Dál již budeme pokračovat údolím Vlčího potoka, kde po kilometru mineme Křepelčí stěnku a dál údolím dojdeme na silnici od Vlčí hory. Dáme se doleva a za krátko dojdeme zpět do Brtníků. Trasa měří zhruba 9 kilometrů, ale počítejte s časem 4 až 5 hodin, záleží na sněhových podmínkách.

 Okolí Krásné Lípy nabízí v zimě i další možnosti, například Nejsevernější zimní stanování v Čechách na Vlčí Hoře, které se koná o víkendu nejbližšímu polovině ledna. Pro lyžaře, kteří milují adrenalin, v nedalekém Rybništi se nabízí možnost skijöringu, jízdě na lyžích tažených koněm. 

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků