Z Čech do Polska a zpět do Čech - Machov, Pasterka, Božanovský Špičák, Pánův Kříz.

 Dnes se vypravíme na velice pěkný výlet, jen bude trochu orientačně náročný, protože budeme často měnit turistické značky. Navštívíme dvě skalní oblasti a těžko říci, která bude hezčí. Chce to tedy pevné boty a vyrazit včas ráno, abychom to do večera stihli. Začátek bude v Machově, městysi 20 km od Náchoda a nedaleko Hronova. Dojedeme sem autem případně autobusem, je zde ale i možnost ubytování. Krajina tu je nádherná, snad by neškodilo zde strávit víc než jen víkend.

 Z centra Machova se vydáme po modré, mineme kostel po levé ruce a po mírném stoupání za hřbitovem klesneme do Machovské Lhoty. Tou projdeme a dále po modré úbočím Lhoteckého Šefelu (693) přijdeme k hranicím s Polskem v místech zvaném Nad Pasterkovem. Přejdeme do Polska, ale modrou neopustíme, ta nás dovede k rozcestníku Pod Pustelnikem. Tady modrá končí, takže jdeme po zelené 100 metrů a neznačenou pěšinou odbočíme vlevo. Tou po 100 metrech narazíme na další modrou značku a Naučnou stezku (SE) Skalnej Režby. Po této NS se dáme vpravo a obejdeme Szczeliniec Maly. Za ním je další rozcestí, odkud nás NS provede Szczeliniecem Wielkim (Odkaz). Promotáme se nádhernými skalami, soutěskami, kolem různých útvarů a dorazíme na rozcestí s modrou značkou. Skály opustíme a severním směrem klesneme do osady Pasterka s kostelíkem. Zde se k nám připojí zelená značka, po které projdeme Pasterkou až k modré značce. Ta nás pak dál povede hezkým lesem zpět na české hranice. Ty překročíme u Machovského kříže, kde přejdeme na červenou směrem na Božanovský Špičák (Odkaz). Jeho labyrintem nás provede od Pánova kříže žlutá značka, až na nejvyšší bod Broumovských skal (773) s okouzlujícím rozhledem.

 Vrátíme se k Pánovu kříži, kde se můžeme rozhodnout. Buď se cítíme dobře, dejme se dál po žluté a ta nás provede rozlehlou skalní oblastí, je to navíc 1,5 km. Pokud tomu tak není, vraťme po červené a zelené, po které dojdeme na rozcestí U zabitého, kde přijdeme na červenou, kam dojde i zmíněná žlutá pro výkonnější, a ta nás již dovede zpět do Machova.

 Trasa měří 19 km, takže počítejte s časem kolem osmi hodin na chůzi, s odpočinky o hodinku více. Na druhou stranu půjdete po pěkných cestách přes nádherná místa. Převýšení je celkem asi 500 metrů, ale ne najednou, jsou to výstupy na Szczeliniec a Božanovský Špičák.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků