Z Brtnice do Brtnice - Skalka, Kněžice, Jestřebí.

 Dnes se vydáme do okolí jednoho malého městečka na Vysočině, a to z  Brtnice. Sama procházka městem a návštěva jednotlivých zajímavostí vydá na celý den, proto si to nechme na jindy, až nebude tak pěkně.

 Výlet začneme kde jinde, než na náměstí. Sem se dostaneme samozřejmě autem nebo autobusem, Brtnice má spojení dobré autobusové spojení třeba s Jihlavou, Třeští nebo Třebíčem. Vydáme se po silnici směrem ke kostelu sv. Jakuba Většího, ale před ním odbočíme vlevo do Hřbitovní ulice. Ty vedou ke hřbitovům, kde za dolním po levé ruce zahneme doleva a míříme k rozcestí před Rychlovským rybníkem. Stavbu starobylého mlýna necháme napravo a jdeme po hrázi a pak rybník celý obejdeme. Cesta vede lesem a pak vystoupáme do samotné osady Rychlov. Osada se připomíná již ve středověku a jistě tu stál dvůr, který je největším stavením dodnes. V horní části osady se dáme vpravo a přes Vísecký vrch (606) pokračujeme do Vísky, osady Kněžic. Navštívíme i Kněžice, kde si prohlédneme kostel a v jižní části vsi pěkný zámeček s úřadovnou obecního úřadu a malým muzeem.

 Za zámkem opustíme hlavní silnici a odbočíme vpravo a kolem vysílače vystoupáme na návrší Skalky (619) a pak již lesem dojdeme k zámečku Aleje (Odkaz). Ten stojí na malé pasece, odkud se rozbíhá sedm lesních cest. Takových loveckých zámečků máme v republice několik, třeba Valdštýnsko u Bělé pod Bezdězem.

 Zámek není přístupný veřejnosti, ale můžeme si prohlédnout celý areál s dalšími drobnými stavbami a vykročíme dál, to znamená první cestou vpravo od té, kterou jsme přišli, odborně SSV. Ta nás dovede do Jestřebí, jen nesmíme nikde odbočit.

 Jestřebí (Odkaz) je malá vesnička s moderní stavbou kaple Panny Marie Královny, nejlepší stavbou roku 2000. Od kaple se dáme po silnici na Brtnici, ale za Návesním rybníkem odbočíme vpravo a podél Jestřebského potoka s rybníčkem přejdeme na hřbetu Brtnického vrchu přes žlutou značku a pokračujeme do údolíčka s potůčkem, který napájí Brtnickou rybniční soustavu, kde jsou největším rybníkem Horní a Dolní Fuska a Zámecký.

 Došli jsme tak do Brtnice, cesta jistě nebyla namáhavá, ale určitě vás potěšila mnohými výhledy, velkým počtem křížků a několika zajímavostmi. Celkově jsme ušli 18 a trasa se dá úplně jednoduše projet i na kolech nebo s kočárkem. Celkové převýšení je asi 250 metrů, takže vlastně rovinka.

Petr Randus

Další výlet v okolí ZDE.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků