Poslední výspa nemusí znamenat konec světa - Výlet kolem Olešnice v Orlických Horách.

 Naše republika má velmi složitě vedené hranice, tak tu máme několik obcí, které mají státní hranice doslova kolem sebe, tedy alespoň ze tří stran. Takovou obcí je i Olešnice v Orlických horách (Odkaz). 

 Dominantou obce je kostel svaté Máří Magdalény, dnes v úpravě z roku 1861. Sama stavba není nijak významná, ale přístup krytým schodištěm je zcela originální. Kostel stojí nad obcí, pod ním je vlastní centrum s náměstím, kde stojí na severní straně budova obecního úřadu. V ní se skrývá poklad, a to Utzův mechanický betlém. Ten je možno si prohlédnout v čase, kdy je otevřeno informační centrum. Byl vyroben Josefem Utzem, který se ale dokončení betléma nedočkal, zemřel v roce 1944 po zranění způsobeném cirkulárkou. Dalším tvůrcem byl řezbář Vendelín Schmoranz.

 Po prohlídce betléma se můžeme projít centrem obce, kde ještě stojí za pozornost na západní straně náměstí lovecký zámeček pánů Trčků z Lípy ze 17. století, dnes hostinec „Lovecký zámeček“. Jistě nás zaujme pranýř z roku 1718, jako vzpomínka, kdy byli lidé trestání na těle za špatné skutky veřejně.

 Olešnice nabízí pro pěší turistiku několik značených tras, ty nabídnou mnohá pěkná místa, my se však vydáme na trochu méně otřelou vycházku okolím obce. Vezměte si pevné boty, ale nepůjde o vysokohorskou trasu, takže to nebude tolik fyzicky namáhavé.

 Na náměstí vezmeme za vděk červené značce směr Nový Hrádek, která jde po silnici na Dobrušku. Asi po 700 metrech, kde se silnice stáčí vlevo k mostu přes Olešenku, opustíme značku i silnici a jdeme rovně. Pozor, za prvním domem zahneme vpravo a hned vlevo na polní cestu. Tou vystoupáme ke státní hranici, po které se dáme vpravo na nedaleký Panský vrch (637) s rozhledem do okolí, zejména do Polska a na Vrchmezí.

 Hraniční pěšinkou se vrátíme, ale nejdeme do Olešnice, nýbrž pokračujeme po hranici až k potoku Olešence, který překročíme a dojdeme na hlavní silnici. Po pravici vidíme samoty podél silnice a mezi nimi potůček Vlčinec. My se však vydáme po nezalesněném hřbítku jihovýchodním směrem luční cestou, až dojdeme k lesíku, který budeme mít po pravé ruce. Mezi stromy vlevo zahlédneme jeden z řopíků předválečného pohraničního opevnění. Na křižovatce na pokraji lesa pak narazíme na značenou Naučnou stezku Po lehkém opevnění. Po ní se dáme pravou cestou a hřebenem červeného kopce (677) dojdeme na silnici. Vlevo vidíme dolní stanici lyžařského vleku a před sebou v louce osamocený strom, vydáme se k němu luční cestou a pokračujeme k dolnímu konci lesíka. Ten ukrývá další z betonových pevnůstek. Podél sloupů menšího lyžařského vleku vystoupáme na holý hřbet a po jeho hřebeni dojdeme na vrchol velkého vleku, kótu731. Odtud se nám nabízí široký rozhled do okolí, na Olešnici a vrcholy kolem nás i v Polsku.

 Pěšinkou nebo loukou sejdeme jižním směrem na naučnou stezku, po které se dáme vlevo. Stezka náš dovede k dalším dvěma pevnůstkám na vrcholu Stěnky (756), a pak již nerušeně po NS dojdeme do Olešnice.

 Cesta celkem měří 9 km, překonáme převýšení v součtu asi 200 metrů, cesty jsou ale nenáročné a nabízejí stálé výhledy. Trasa není vhodná pro cyklisty, protože vede místy lučními cestami, které nejsou pro kola vhodné.

Další výlet v okolí ZDE.

Olešnice v Orlických Horách.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků