Čertovy kameny - Jeseníky, tip na rodinný výlet.

Jeseníky nabízejí tisíce možností pěších tras, my se nyní vydáme na trochu neobvyklý výlet, který ale ve vás zanechá hluboké dojmy. Začneme v Rejvízu , kam se dostaneme osobním autem, ale i autobusem většinou ze Zlatých Hor. Od zastávky autobusu se dáme západním směrem po silnici, ale na rozcestí asfalt opustíme a namíříme si to na hřebenovku Bílých skal. Nejdřív stoupáme úbočím Bleskovce (871), občas se můžeme otočit a vysekaným lesem se pokocháme výhledy. Pod vrcholem, právě po horní straně jedné volné plochy, můžeme odbočit doprava na vyhlídkové skály pod Bleskovcem.

Dál pokračujeme krásnou hřebenovkou kolem rozeklaných žulových skal, např. Chlapeckých kamenů a dojdeme na předvrchol Bílých skal (907). Pokud chceme dojít na vrchol, ze sedla neodbočíme doleva po červené, ale hřebenovým průsekem dojdeme na vrchol Bílých skal (922).

Klesáme dál po červené do sedla a pak nás čeká další mírný výstup na Zlatý chlum (891), na jehož severozápadní výspě stojí starobylá kamenná rozhledna vysoká 26 metrů (Odkaz). Pokud je otevřeno, jistě neodoláme, a za odměnu můžeme vidět Rychlebské hory a třeba i Kralický Sněžník. Protože máme za sebou 5 km plus skály pod Bleskovce, doporučujeme se zde občerstvit.

Dále pokračujeme po modré, tedy lépe řečeno, klesáme, až na Čertovy kameny. Ty jsou ve výšce 693 metrů, takže jsme klesli 200 metrů. Kameny jsou mohutným pegmatitovým skalním útvarem s výhledem na Rychlebské hory (Odkaz). Při hezkém počasí se tu pohybuje spousta horolezců. Někdo si raději ale dá pivko nebo něco k jídlu ve zdejší restauraci, ale jinak odtud pokračujeme silničkou do Jeseníku po žluté. Ta ale po čase odbočí, ne však my, musíme dojít silničkou na zelenou v prudké zatáčce. Zatočíme po značce vlevo, mineme studánku Trojpramen, dál pramen Svornosti, a u pramene Diana s úpravou z roku 1868 narazíme na modrou a červenou a s nimi dojdeme na rozcestí Křížový vrch. Odtud se dáme po žluté kolem pramene Marie Gaudalupské a Viktorova pramene, pozor na odbočení vpravo, jinak vystoupáme zpět na Zlatý chlum.

Žlutá vede úbočím Panské stráně, mineme další prameny, a opět pozor, na odvrácené stráni, v místech, kde žlutá prudce odbočuje vpravo, my neodbočíme, ale již po neznačené silničce pokračujeme dál. Mírným stoupáním se dostaneme do sedla kóty 837 s vysílačem. Můžeme si ho jít prohlédnout, ale výhledy jsou jen omezené. Při návratu na naši pěšinu opět pozor, abychom nestoupali ze sedla na Bílé skály, ale pokračujeme vpravo východně úbočím až dojdeme na silničku se zelenou značkou. Po ní je to jen kousek a dorazíme na silnici pod Rejvízem.

Celá trasa měří 16 kilometrů, vede po pěkných cestách, místy tedy neznačených, lze ji projet na kole.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků