Vyražte na běžky jako Hanč s Vrbatou

Nasaďte si běžky, sněhu je na horách stále dost a vyražte po stopách nejznámějších běžců v naší historii Hanče a Vrbaty. Kdo by neznal jejich příběh o věrném přátelství a pokusu o záchranu lidského života?

Začínáme na Labské boudě

Celá trasa padesáti kilometrů začíná na Labské boudě, která ovšem v dobách českého království, kdy Bohumil Hanč vyrážel na svou pouť, vypadala docela jinak. Tehdy měla daleko do dnešní železobetonové boudy.

Labská bouda se nachází na samém okraji Labského dolu. Je odtud nádherný výhled do Labského dolu, na Dívčí a Mužské kameny, Malý Šišák, Luční horu, Medvědín, Stoh i na vzdálenou nejvyšší českou horu Sněžku.

Pokračujeme ve stopách Hanče a Vrbaty

Běžecký závod na začátku minulého století pokračoval z Labské boudy k Harrachovým kamenům, kde se naši lyžařští hrdinové potkali během závodu poprvé.

Ze Špindlerova Mlýny je nejlepší vyjet lanovkou na Medvědín a mírným stoupáním pokračovat k dnešní památné mohyly na Zlatém návrší. Pokračujeme po hřebeni k Ambrožově vyhlídce a následuje sjezd na Labskou boudu, kde bývalo hlavní stanoviště závodu a kde si můžete na chvíli odpočinout. Po nabrání sil vyrážíme stoupáním na Pančovskou louku a prudký sjezd k Vosecké boudě. Znovu stoupáme, tentokrát k Tvarožníku a po cestě Česko-polského přátelství pokračujeme až na Violík a Sněžné jámy, Vysoké kolo a poté po modré krátkým prudkým sjezdem k Martinově boudě. Cesta bude příjemnější pokud na chvíli opustíte Hančovu stopu a sjedete do Špindlerova Mlýny, šest kilometrůnejprve po zelené na Medvědí boudy a k Dívčí lávce a pak mírným dojezdem po modré až na parkoviště do „Špindlu“. Taková trasa měří třiadvacet kilometrů, ale vzhledem k fyzické náročnosti by ji měli absolvovat jen skutečně zdatní a zkušení lyžaři.

Poslední závod

Bohumil Hanč a Václav Vrbata se stali hrdiny českého lyžování. Na svůj poslední běžecký závod vyrazil Bohumil Hanč 24. března 1913. Jeho posledním během na lyžích byl sedmý mezinárodní distanční závod o putovní pohár na padesát kilometrů. Tehdy byl jedním ze šesti účastníků. Bylo teplo, proto závodníci vyrazili jen v kalhotách a košilích. Počasí se znatelně zhoršovalo a nakonec byl závod odvolán. Bohumil Hanč se ovšem nevzdal a bojoval dál. U Harrachovým kamenů půjčil Václav prokřehlému Bohumilovi část oblečení a vydal se pro pomoc. Čímž bohužel v mrazivém počasí obětoval svůj život. Téměř umrzlého Bohumila Hanče pak nalezl na Zlatém návrší další závodník Emerich Rath, život se mu už bohužel zachránit nepodařilo.

Vrbatova záchranná služba

Čin Vrbaty, který za záchranu kamaráda obětoval svůj život, se stal impulzem ke vzniku záchranné služby a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků